Subiect "intrebari" Deschis de COLDA la data: 02/25/2010 5:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebari
Scris de: COLDA la data: 02/25/2010 5:38am
Gen:feminin
Data nasterii:22.08.1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Buna ziua,

Nu stiu daca sunteti in masura sa imi raspundeti la doua intrebari, dar incerc si va multumesc anticipat.
- Iesind la pensie anticipata partial - dupa legea 19/2000 - mai poti sa te angajezi ?
- La data îndeplinirii condiţiilor pentru a beneficia de pensie pentru limită de vârstă, recalcularea se face tot dupa legea 19/2000 cu modificarile ulterioare sau dupa noua lege a pensiilor ?
Va multumesc,
O zi buna.

Colda Liana
Re: intrebari
Scris de: la pensie la data: 03/01/2010 3:32am
Pensionarii cu pensie anticipata sau anticipata partiala nu au dreptul sa cumuleze pensia cu venituri din activitate profesionala.
Acesti pensionari se pot angaja dar trebuie sa instinteze Casa de Pensii, atat la angajare cat si la incetarea angajarii, ca pe perioada angajarii sa fie suspendata pensia. Neinstiintarea Casei de Pensii si beneficierea de ambele surse de venituri constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda.
In privinta modului de calcul al pensiei la limita de varsta dupa pensia anticipata sau anticipata partiala in ipoteza (dupa parea nostra certitudine !) adoptarii noii legi presupunem ca aceasta va fi precizate in Normele de aplicare ale noii legi norme neelaborate inca.
Pentru a va face presupunerea dv va dam cele doua articole din cele doua legi care se refera la aceasta :
Legea 19/2000 :
Art. 52 La data indeplinirii conditiilor pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta, in conformitate cu prevederile art. 42, pensia anticipata partiala devine pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza prin eliminarea diminuarii prevazute la art. 50 alin. (2) si prin adaugarea perioadelor asimilate si a eventualelor stagii de cotizare realizate in perioada de anticipare …
Proiectul noii legi :
Art. 67. - (1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta
pensia anticipata partiala se transforma in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza prin
25
eliminarea diminuarii prevazute la art. 65. alin. (4) si prin adaugarea perioadelor asimilate si a
eventualelor stagii de cotizare realizate in perioada de suspendare a platii pensiei anticipate partiale.
Presupunerea noastra este ca recalcularea se va face conform noii legi.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1