Subiect "perioada lucrata ca minor" Deschis de Vrabie Sânziana la data: 02/25/2010 7:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
perioada lucrata ca minor
Scris de: Vrabie Sânziana la data: 02/25/2010 7:44am
Gen:F
Data nasterii:24.06.1957
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:din 1974 pina in 1981 grupa aII a (7 ani 5 luni si 18 zile)
Intrebare:Cind m-am angajat eram minora, am un an si o luna lucrate in ture si grupa aII a, ca minora. Asi vrea sa stiu daca acesta perioada ma poate ajuta pentru reducerea perioadei de iesire la pensie (ma refer la perioada lucrata ca minora)Sau daca exista posibilitatea de a ma favoriza intr-un fel la iesirea la pensie.
Daca da, unde ar trebui sa ma adresez pentru a obtine actul doveditor, daca e nevoie de el(legislatia acelei perioade prevedea ca nu ar fi trebuit sa lucrez 8 ore ci 6 si in nici un caz ture de noapte - eu lucrind 8 ore si ture de noapte). Am mai scris pe saitul d-voastra si am primit raspuns, intr-un fel aceasta intrebare a mea e o completare la cea anterioara.
Re: perioada lucrata ca minor
Scris de: la pensie la data: 03/01/2010 4:57am
Am raspuns la mesajele anterioare privind posibilitatile dv de iesire la pensie. Faptul ca ati lucrat
sub varsta de 18 ani nu va ajuta suplimentar la varsta de iesire la pensie din contra este posibil ca perioada lucrata sub varsta de 18 ani in gr II de munca sa nu fie recunoscuta deoarece in Codul muncii la art 13 alin (5) se prevede :
„Incadrarea in munca in locuri de munca grele, vatamatoare sau periculoase se poate face dupa implinirea varstei de 18 ani; aceste locuri de munca se stabilesc prin hotarare a Guvernului”.
Insa deoarece daca nu vi se recunoaste o perioada de 1 an si 1 luna in gr II stagiul in aceasta grupa nu scade sub 6 ani calculele facute de noi in raspunsul anterior nu se modifica.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1