Subiect "se poate munci cu contract de munca in strainatate daca esti pensionar la limita de varsta sau la pensie anticipata ?" Deschis de Tifrea Mihaela la data: 02/26/2010 6:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
se poate munci cu contract de munca in strainatate daca esti pensionar la limita de varsta sau la pensie anticipata ?
Scris de: Tifrea Mihaela la data: 02/26/2010 6:37am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:este vorba despre socrul meu care are 60 de ani si dupa calculele de pe site are dreptul la pensie incepand cu luna octombrie 2009 , in Romania i s-a inchis cartea de munca dar lucreaza in strainatate cu Contract de Munca . se poate pensiona ? putem depune dosarul de pensionare ?
Re: se poate munci cu contract de munca in strainatate daca esti pensionar la limita de varsta sau la pensie anticipata ?
Scris de: la pensie la data: 03/03/2010 1:22am
Legea actuala a pensiilor cat si cea care va fi adoptata in viitorul apropiat nu admit cumularea pensiei cu venituri din activitate profesionala decat pentru pensie la limita de varsta nu si pentru pensie anticipata sau anticipata partiala.
In cazul socrului dv neavand datele necesare pesupunem ca este vorba de pensie anticipata sau anticipata partiala si deci nu are dreptul sa cumuleze cele doua venituri.
Re: se poate munci cu contract de munca in strainatate daca esti pensionar la limita de varsta sau la pensie anticipata ?
Scris de: Sorana Arici la data: 03/20/2010 7:02pm
la pensie :
Legea actuala a pensiilor cat si cea care va fi adoptata in viitorul apropiat nu admit cumularea pensiei cu venituri din activitate profesionala decat pentru pensie la limita de varsta nu si pentru pensie anticipata sau anticipata partiala.
In cazul socrului dv neavand datele necesare pesupunem ca este vorba de pensie anticipata sau anticipata partiala si deci nu are dreptul sa cumuleze cele doua venituri.


De la casa de pensie mi s-a spus ca se poate lucra in strainatate daca ai pensie de virsta sau anticipata partia. Nu exista normative care sa interzica acest lucru.
Re: se poate munci cu contract de munca in strainatate daca esti pensionar la limita de varsta sau la pensie anticipata ?
Scris de: la pensie la data: 03/23/2010 9:32am
Noi am precizat ce prevede legea iar dv precizati ce a spus un functionar fara a aduce in sprijin o prevedere legala.
Dv alegeti sa respectati una din cele doua luandu-va in acelasi timp responsabilitatea urmarilor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1