Subiect "calcul iesire la pensie" Deschis de CRISTEA SABINA la data: 02/27/2010 3:05pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul iesire la pensie
Scris de: CRISTEA SABINA la data: 02/27/2010 3:05pm
Gen:FEMININ
Data nasterii:01.09.1961
Stagiul de cotizare:Am lucrat 4 ani 2 luni 10 zile in grupa I 100%
6 ani 0 luni 9 zile grupa I 80% si 7 ani 3 luni grupa II 100% .
Rugamintea mea este sa ma ajutati sa-mi spuneti cand pot iesi la pensie .
Va multumesc din suflet !
Alte date:
Intrebare:
Re: calcul iesire la pensie
Scris de: la pensie la data: 03/04/2010 3:32am
Credem ca este prematur sa faceti astfel de calcule deoarece aceasta perspectiva este indepartata si pana atunci legislatia se va modifica.
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca, in 01 septembrie 2021 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru stagiile in grupele de munca beneficiati de un spor de stagiu de 6 ani si 9 luni si realizati un stagiu de cotizare total de 24 ani si 2 luni.
In functie de modul de echivatare al stagiului de gr I si al stagiului total de cotizare care il realizati la data pensionarii, daca mai lucrati pana atunci, puteti beneficia de reducerea varstei de pensionare de la 3 ani si 6 luni pana la 5 ani.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare si se mentin prevederile din proiect, datele de mai sus se amana cu 3 ani si 4 luni si devin :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta fara reducerea varstei pentru stagiile in grupele de munca, in 01 ianuarie 2025 la varsta standard de pensionare de 63 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 33 ani si 4 luni.
-Reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca sunt aproximativ egale cu cele date mai sus in schimb cresc stagiile de cotizare pe care trebuie sa le aveti pentru a beneficia de aceste reduceri
-Puteti cere pensie anticipata partiala (diminuata) dupa data de 01 ianuarie 2020 daca atunci indepliniti si conditia sa aveti stagiul total de cotizare minim de 33 ani si 4 luni.
Re: calcul iesire la pensie
Scris de: Robu Anda la data: 03/04/2010 2:26pm
Gen:F
Data nasterii:14/02/1969
Stagiul de cotizare:16 ani si 10 luni
Alte date:
Intrebare:Cand pot iesi la pensie pentru limita de varsta ?
Re: calcul iesire la pensie
Scris de: la pensie la data: 03/08/2010 7:21am
Pentru Robu Anda
Trebuie sa va spunem si dv ca este prematur sa faceti asemenea calcule fie si numai pentruca pana atunci se va modifica de repetate ori legislatia.
Astfel :
Conform legislatiei actuale si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 14 februarie 2029 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Confor legislatii care se afla in discutie si care credem noi ca va fi adoptata in mai putin de un an, aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 14 februarie 2034 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1