Subiect "calcul pensie" Deschis de lazar viorica la data: 03/02/2010 3:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: lazar viorica la data: 03/02/2010 3:16am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: calcul pensie
Scris de: lazar viorica la data: 03/02/2010 3:20am
Gen:F
Data nasterii:22.10.1954
Stagiul de cotizare:35
Alte date:32 ani grupa II de munca
Intrebare:As dori un precalcul al pensiei
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 03/05/2010 2:32am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 22 septembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si cumulate cu stagiul lucrat in conditii deosebite dupa aprilie 2001 aveti un stagiu in conditii deosebite de 32 ani pentru care beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 7 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 52 ani si 5 luni.
Pentru calculul pensiei am instalat un program intitulat “Calcul pensie” care poate fi utilizat gratuit.
Pentru utilizarea acestui program trebuie sa culegeti mai intai datele necesare care au stat (vor sta) la baza calculului pensiei.
Dintre acestea numim :
Inainte de aprilie 2001 :
-Salariile inscrise in carnetul de munca
- Sporul de vechime determinat asa cum explivam noi pe forum la “Sporul de vechime”
- Sporurile permanente castigate care sunt (trebue sa fie) continute in adeverinta de la angajator ce se depune la dosarul de pensionare.
Dupa aprile 2001 :
- Toate castigurile pentru care s-a platit CAS care sunt continute in “Situatia stagiului de cotizare” care se poat cere la Casa de Pensii. Aceste date sunt deasemeni continute in Buletinul de calcul care trebuie sa fie anexat deciziei de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1