Subiect "pensie pentru limita de varsta" Deschis de ENE SILVIU la data: 03/02/2010 3:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie pentru limita de varsta
Scris de: ENE SILVIU la data: 03/02/2010 3:25am
Gen:m
Data nasterii:23.11.1955
Stagiul de cotizare:31 ani si sase luni
Alte date:facultate 3 ani, facultate I.D. 4 ani, armata 1 an si 4 luni
Intrebare:Cand pot iesi la pensie;
-anticipata
-anticipata partial
-limita de varsta
Re: pensie pentru limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 03/05/2010 2:48am
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 23 noiembrie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata) la varsta de 60 ani numai daca aveti stagiul de cotizare minim 35 ani, fara stagiile asimilate.
La aceeasi data pentru pensie anticipata (nediminuata ) vi se cere stagiul de cotizare de minim 45 ani fara stagiile asimilate, conditie pe care nici teoretic nu o puteti indeplini.
Stagiul asimilat pentru studii universitare (numai daca sunt facute la zi si numai pentru o facultate la alegere) si pentru stagiul militar sunt cumulate la stagiu de cotizare numai la pensia la limita de varsta.
Daca pana in 10 septembrie 2010 (aceasta este presupunerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare si vor ramane prevederile din proiect atunci datele de mai sus nu se modifica cu exceptia ca diminuarea pensiei anticipate partiale va fi mai mare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1