Subiect "calcul punctaj" Deschis de SANDA NICOLAESCU la data: 03/03/2010 8:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul punctaj
Scris de: SANDA NICOLAESCU la data: 03/03/2010 8:03am
Gen:F
Data nasterii:1952
Stagiul de cotizare:33
Alte date:
Intrebare: DE CE LA CALCULAREA PUNCTAJULUI ANUAL, ATUNCI CAND NU AI LUCRAT UN AN INTREG (M-AM ANGAJAT DUPA TERMINAREA FACULTATII - LUNA OCTOMBRIE)SE ADUNA PUNCTAJUL DIN LUNILE LUCRATE SI DE IMPARTE LA 12?
PRACTIC MI SE IA DIN PUNCTAJ, DEOARECE PUNCTAJUL ESTE IMPARTIT LA 12 NU LA 4 CATE LUNI AM LUCRAT, DACA DE IMPARTE LA 12, DE CE NU SE CONSIDERA CELE 10 LUNI (PENTRU CARE S-A REPARTIZAT UN PUNCTAJ PRIN IMPARTIREA LA 12 ) CA VECHIME IN MUNCA?
Re: calcul punctaj
Scris de: la pensie la data: 03/08/2010 1:32am
Calculul este corect deoarece:
-Rezultatul acestui calcul este pun punctaj mediu annual. Calculul propus de dv are ca rezultat un punctaj mediu lunar.
-Prin astfel de calcul se face diferenta intre o persoana care a lucrat numai 3 luni si alta care a lucrat un an intreg. Presupunand ca ambele persoane au acelasi salariu persoana care a lucrat numai 3 luni adica un sfert de an va avea punctajul anual mai mic de 4 ori decat cea care a lucrat un an intreg si asa este corect.
In cazul dv in calculul pensiei la limita de varsta este luat in calcul toata perioada anului deoarece 3 luni sunt luate in calcul cu salariu obtinut si restul este considerat stagiu asimilat pentru studii universitare si se ia in calcul salariul minim pe economie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1