Subiect "ACORD GLOBA CERCETARE -PROIECTARE" Deschis de DORINA la data: 03/03/2010 1:53pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ACORD GLOBA CERCETARE -PROIECTARE
Scris de: DORINA la data: 03/03/2010 1:53pm
Gen:F
Data nasterii:17.01.1955
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare: Am lucrat in cercetare proiectare si eram platita in acord global, si ore suplimentare, dar pentru dosarul de pensie nu se da adeverinta pentru acest venit, in cartea de munca avem numai salarul de baza.
Re: ACORD GLOBA CERCETARE -PROIECTARE
Scris de: la pensie la data: 03/08/2010 2:15am
Se disting doua perioade in care sumele care intra in calculul pensiei sunt diferite.
Inainte de aprilie 2001
In calculul punctajului pensiei intra :
- Salariu tarifar inscris in carnetul de munca.
- Sporul de vechime care inainte de aprilie 1992 se calculeaza automat de programul de calcul pensie al Casei de Pensii iar dupa naceasta data trebuia introdus in salariul inscris in carnetul de munca. Pentru acest spor trebuie adeverinta numai pentru perioada dupa 1 aprilie 1992 pana la introducerea lui in salariul din carnetul de munca.
-Sporurile cu caracter permanent pentru care trebuie adeverinta pana la introducerea lor in salariul din carnetul de munca.
In aceasta categorie nu intra sumele castigate in acord global. Am aflat ca sunt totusi cazuri in care s-a obtinut Hotarare Judecatoreasca nominala sa fie introduse in calcul dar nu cunoastem argumentatia adusa deoarece legislatia cunoscuta de noi exclude aceste sume din calculul pensiei.
Dupa aprilie 2001 sunt luate in calcul toate sumele castigate si pentru acestea nu trebuie sa prezentati adeverinta deoarece se afla in evidenta arhivei electronice a Casei de Pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1