Subiect "Baza de calcul a CAS" Deschis de Vasile la data: 03/04/2010 4:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Baza de calcul a CAS
Scris de: Vasile la data: 03/04/2010 4:26am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Salariul tarifar inainte de 1989 imi era de ex. 2800 lei. Lucrand in acord mai castigam in fiecare luna cate 500 lei. Ma intereseaza care era baza de impozitare pentru pensie: 2800 sau 3300. Nu am acordat atentie nicodata acestui aspect sau poate am uitat. Va multumesc anticipat.
Re: Baza de calcul a CAS
Scris de: la pensie la data: 03/08/2010 3:56am
Contributia pentru pensie CAS asa cum este retinuta astazi nu a fost retinuta inainte de 1 aprilie 2001.
Inainte de aprilie 2001 contributiile pentru pensie platite de angajati si angajatori, conform prevederilor legii pensiiilor 3/1977, care a fost in vigoare in acea perioada, au fost retinute astfel:
-Angajatorii au platit o contributie pentru pensie avand ca baza de calcul tot fondul de salariu al angajatorului.
-Angajatii au platit o contributie pentru pensie suplimentara de 2, 3 si 5 % avand ca baza de calcul salariul tarifar si sporurile cu caracter permanent (deci in exemplu dv 2800 lei)
In calculul pensiei in perioada anterioara lui aprilie 2001 intra salariile tarifare si sporurile cu caracter permanent ( spor de vechime, spor de noapte, spor conditii de lucru etc..)
Re: Baza de calcul a CAS
Scris de: Vasile la data: 03/15/2010 10:23am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Sa-nteleg ca sumele de acord nu intrau in baza de impozitare a CAS ???
Re: Baza de calcul a CAS
Scris de: la pensie la data: 03/17/2010 5:49am
Da, sumele castigate in acord inainte de aprilie 2001 nu intra nici in baza de calcul a contributiei pentru pensia suplimentara si nu intra nici in baza de calcul a punctajului pensiei.
Re: Baza de calcul a CAS
Scris de: Mihai Dumitrescu la data: 11/13/2017 1:20am
la pensie :
Da, sumele castigate in acord inainte de aprilie 2001 nu intra nici in baza de calcul a contributiei pentru pensia suplimentara si nu intra nici in baza de calcul a punctajului pensiei.


Intrebarea a fost clara ! D-ta ai raspuns pe langa : ce are CAS cu pensia suplimentara ? Iar din moment ce s-a platit CAS ptr. fondul total de salarii (ce includea si acordul global si altele), trebuie sa se ia in calculul punctului de pensie, conform principiului contributivitatii, ptr. ca nu conteaza ca l-a platit numai angajatorul - de fapt l-a platit tot angajatul in mod indirect si cu varf si indesat, pe langa multe altele ! D-ta esti la fel ca parlamentarii (niste batuti in cap) care au facut legea stramba datorita incompetentei lor !
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1