Subiect "calculul punctului de pensie" Deschis de nedelcu la data: 03/04/2010 4:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calculul punctului de pensie
Scris de: nedelcu la data: 03/04/2010 4:33am
Gen:m
Data nasterii:1946
Stagiul de cotizare:42
Alte date:
Intrebare:ce este prioritar în calcularea punctului de pensie- datele din cartea de muncă sau cele din adeverinţa elibertă de angajator?
cum se calculează punctajul suplimentar şi care este baza legală (a nu se confunda cu punctajul pentru pensia suplimentară)?
Ce valoare a retribuţiei se ia în calcul pe perioada concentrării (26.02.1974-31.08.1974) si dacă se calculează şi sporul de vechime?
Re: calculul punctului de pensie
Scris de: la pensie la data: 03/08/2010 4:19am
Daca ambele documente sunt completate corect acestea nu trebuoie sa se contrazica ci sa se completeze unul pe cealalt, mai corect zis adeverinta sa completeze carnetul de munca.
In cazul cand datele din cele documente se contrazic atunci se incearca sa se deduca unde este gresala si care din cele documente este corect.
Nu stim la ce punctaj suplimentar va referiti si pentru a cere explicatii trebuia sa precizati prevederea legala in virtutea carora se acorda. De exemplu daca va referiti la punctajul suplimentar pentru stagiile in grupele de munca I si II conform:
- OU 209/2008 punctajul suplimentar consta in cresterea cu 25 % a punctajelor anuale pe perioada stagiului de gr II si cu 50 % a punctajelor anuale pe perioada stagiului de gr I.
- OU 100/2008 se acorda 0,5 puncte anuale pentru un spor de 1 an pentru stagiul gr I (2 ani de stagiu in gr I) si 0,25 puncte pentru un spor de 1 an pentru stagiul gr II (4 ani de stagiu in gr I)
Pe perioada concentrarii se ia in calcul ce retributie ati primit in acea perioada (puteati primi optional fie retributia avuta la locul de munca fie solda de grad pentru gradul pe care l-ati avut pe timpul concentrarii.
In a doua varianta trebuie sa dovediti printr-un act ce retributie ati avut.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1