Subiect "pensionare" Deschis de Florea Maria la data: 03/05/2010 2:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: Florea Maria la data: 03/05/2010 2:14am
Gen:F
Data nasterii:3.07.1955
Stagiul de cotizare:
1) 21 ani, 10 luni, 18 zile - incadrat in munca cu norma intreaga;
2) 4 luni, 6 zile - somaj;
3) 4 luni, 13 zile - pensie de invaliditate gradul II;
4) 7 ani - pensie invaliditate gradul III si incadrat in munca cu jumatate de norma, situatie valabila si in acest moment.
Alte date:
Intrebari:
1) Care este vechimea mea in munca in acest moment?
2) Cand m-as putea pensiona si in ce conditii (pensie anticipata, pensie anticipata partiala, pensie la limita de varsta)?
Va multumesc!
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 03/08/2010 9:01am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 03 iulie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru pensie la limita de varsta se ia in calcul si stagiul asimilat pentru pensia de invaliditate si somaj si pentru aceasta pensie aveti 29 ani si 7 luni.
Pentru pensie pensie anticipata sau anticipata partiala nu se ia in calcul stagiul asimilat pentru pensie de invaliditate si pentru aceasta pensie presupunem ca se ia in calcul jumatate din stagiul lucrat cu jumatate de norma si in acest caz aveti un stagiu de cotizare de 25 ani si 8 luni.
In aceste conditii nu puteti beneficia nici de pensie anticipata deoarece pentru aceasta se cere un stagiu de cotizare de 40 ani si nici de pensie anticipata partiala pentru care se cere un stagiu de cotizare de 30 ani. Pentru siguranta adresati-va Casei de Pensii pentru a va confirma stagiul de cotizare lucrat cu jumatate de norma.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare data de iesire la pensie la limita de varsta se amana cu 3 luni si devine 03 octombrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 3 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1