Subiect "pensie de invaliditate nerevizuibila" Deschis de mihaela badea la data: 03/05/2010 4:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invaliditate nerevizuibila
Scris de: mihaela badea la data: 03/05/2010 4:26am
Gen:F
Data nasterii:oct.1955
Stagiul de cotizare:27ani,7 luni,17 zile
Alte date:pensie de inv.gr.III
Intrebare:

buna dimineata,
fiti amambili,si raspundeti-mi si mie la urmatoarea intrebare:
intai va voi prezenta pe scurt datele mele:
sunt pensionata medical cu gr.III,din iunie 2004,cand aveam vechimea pe care v-am aratat-o: 27 ani 7 luni,17 zile
din 2004,am lucrat cu jumatate de norma,pana in ian 2010,cand starea de sanatate nu mi-a mai permis,trebuind sa fac o pauza(posibil o interventie chirurgicala la coloana vertebrala avand dubla hernie de disc,si pareza la piciorul drept;-usor),diabet,osteoporoza,mai multe...
am avut contract de munca,si mi s-au retinut contributiile la bugetul asigurarilor de stat,etc;
spuneti-mi,va rog, considerati ca indeplinesc conditiile sa pot avea
o pensie de invaliditate nerevizuibila?
am vazut acel art.62.al.7,din legea 19 a pensiilor dar nu stiu daca ma incadrez sau nu!!!!

cu multumiri anticipate,mariana

ps.aveti informatii de mare interes, care ajuta enorm de mult la elucidarea multor situatii,
multumesc
Re: pensie de invaliditate nerevizuibila
Scris de: la pensie la data: 03/09/2010 1:41am
In Legea pensiilor si in Normele de aplicare nu sunt prevederi anume pentru aceasta situatie insa dv aveti dreptul sa cereti la Casa de Pensii “Situatia stagiului de cotizare”.
Pentru aceasta va adresati cu o cerere la Casa de Pensii de care apartineti in care explicati ce doriti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1