Subiect "Cati ani se vor mai adauga celor 27 ca stagiu asimilat de cotizare prin cei 9 ani de invaliditate gr II ?" Deschis de Simandan Martha la data: 03/06/2010 7:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cati ani se vor mai adauga celor 27 ca stagiu asimilat de cotizare prin cei 9 ani de invaliditate gr II ?
Scris de: Simandan Martha la data: 03/06/2010 7:00am
Gen:F
Data nasterii:26.07.1950
Stagiul de cotizare:27 de ani lucrati
Alte date:9 ani pensie de invaliditate gr IIdin 2001 1 aprilie
Intrebare: Cati ani se considera stagiu asimilat de cotizare,cei 9 ani de pensie de invaliditate gr.II,si daca pot sa sper sa am mai mult de 620 roni pensie (acum atat am pensie de invaliditate).Cei 27 de ani sunt lucrati ca si contabila.In asteptarea raspunsului,va rog sa primiti multumirile mele.
Re: Cati ani se vor mai adauga celor 27 ca stagiu asimilat de cotizare prin cei 9 ani de invaliditate gr II ?
Scris de: la pensie la data: 03/10/2010 1:52am
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveati dreptul la pensie la limita de varsta din 26 ianuarie 2009 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 27 ani si stagiul minim de cotizare de 12 ani. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Toata perioada de 9 ani cat ati primit pensie de invaliditate se considera stagiu asimilat si in calculul punctajului pensiei la limita de varsta pe aceasta perioada se ia in loc de salariu pensia primita.
Deoarece la iesirea la pensie de invaliditate aveati stagiul complet de cotizare indeplinit nu ati primit stagiu potential iar pensia la limita de varsta va mai creste fata de cea actuala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1