Subiect "pentru unele lamiriri" Deschis de ROTAR GHEORGHE la data: 03/07/2010 10:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pentru unele lamiriri
Scris de: ROTAR GHEORGHE la data: 03/07/2010 10:12am
Gen:m
Data nasterii:15.04.1958
Stagiul de cotizare:27 ani 5 luni
Alte date:
Intrebare:Imi cer scuze pentru deranj dar as vrea sa va intreb despre legea pensiei unitara cind ar intra in vigoare deoarece mi sa terminat si somajul si nu am sperante de angajare si singura speranta ar fi pensionarea. Va rog sa-mi mai spuneti daca pierd mult la iesirea la pensie fara sa lucrez undeva sau ar fi mai bine sa ies din campul muncii.
Va multumesc
Re: pentru unele lamiriri
Scris de: la pensie la data: 03/10/2010 7:58am
Ne pare rau ca va dezamagim dar nu putem sa va dam decat vestea ca posibilitatea dv de pensionare este foarte indepartata si dupa actuala lege a pensiilor si dupa viitoarea lege care in cazul dv nu schimba situatia.
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 15 aprilie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Puteti cere pensie anticipata partiala la varta de 60 ani daca atunci aveti stagiul de cotizare de 35 ani (45 ani pentru pensie anticipata care nu este posibil).La acest stagiu este luata in calcul si perioada de somaj.
Daca in anul 2010 se adopta noua lege unitara a pensiilor si se vor mentin prevederile din proiect atunci datele de iesire la pensie de mai sus raman aceleasi.
Faptul ca iesiti la pensie din campul muncii sau nu, are mai putina importanata decat marimea este stagiului de cotizare la iesirea la pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1