Subiect "cateva intrebari" Deschis de marinescu victoria la data: 03/08/2010 6:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cateva intrebari
Scris de: marinescu victoria la data: 03/08/2010 6:02am
Gen:f
Data nasterii:7/08/1951
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua, am facut calculul si ar trebui sa depun actele ptr pensie in iunie 2010.am cateva intrebari
---- daca pot depune actele in august sau septembrie si daca primesc retroactiv banii.
---cate luni dureaza pana incepe sa vina pensia
---daca pot opta sa ridic pensia si talonul de pensie si decizia de pensie de la oficiul postal
multumesc mult pentru aceste lamuriri, cu stima
Re: cateva intrebari
Scris de: la pensie la data: 03/11/2010 1:48am
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 07 iunie 2010 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 27 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 12 ani si 8 luni.
Conform art 83 din legea 19/2000 pensia la limita de varsta se acorda de la data indeplinirii conditiilor de pensionare (in cazul dv 07 iunie 2010 ) daca depuneti dosarul de pensionare in perioada de 30 zile de la aceasta data. Daca depuneti dosarul dupa o perioada mai mare de 30 zile pensia va fi acordata de la data depunerii dosarului.
Perioada care urmeaza de la depunerea dosarului pana la emiterea deciziei depinde de volumul de munca al Caselor teritoriale de pensii si el poate ajunge pana la 4-5 luni.
Data la care este platita pensia de catre posta este intre zilele 14 si 25 ale lunii urmatoare celei in care a fost emisa decizia de pensionare.
In cazul pensiei la limita de varsta nu sunteti obligata sa incetati activitatea ci puteti continua sa lucrati pana cand vi se plateste pensia si dupa aceea daca va intelegeti cu angajatorul si lucrati intr-un domeniu in care se permite aceasta.
Modul de transmitere al pensiei va fi ales de dv si comunicat Casei de Pensii si nu vedem nicio dificultate in a stabili ca pensia sa fie platita la oficiul postal.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1