Subiect "Calculul pensiei anticipate partiala" Deschis de Mihaela Barbu la data: 03/09/2010 4:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calculul pensiei anticipate partiala
Scris de: Mihaela Barbu la data: 03/09/2010 4:00am
Gen: F
Data nasterii: 11.08.1955
Stagiul de cotizare: 33 aniAlte date:
Intrebare:
Buna ziua,
In luna august conform "Programului de calculare a pensiei", intentionez sa-mi depun dosarul pentru a ma pensiona anticipat partial, avand stagiul de cotizare de 33 ani.
Daca totusi dupa iesirea deciziei de pensionare anticipat partiala, mai continui sa lucrez inca o perioada de timp, dupa care, la lichidare, in momentul intrarii in plata, pensia calculata va fi conform deciziei data si numai indexata(aplicandu-se actuala lege), sau daca voi iesi anul viitor, pensia va fi calculata la noua lege (daca ea va aparea)?
Re: Calculul pensiei anticipate partiala
Scris de: la pensie la data: 03/11/2010 8:01am
Mai intai pentru aceste calcule trebuie sa luati ipoteza ca pana in august 2010 sa nu fie adoptata noua lege a pensiilor.
In ipoteza in care pana in august 2010 nu se adopta noua lege a pensiilor putem sa va asiguram ca pensia va fi calculata conform legii care este in vigoare la data depunerii dosarului si ca dupa aceasta data pana la depunerea dovezii de incetarea activitatii pensia dv este considerata suspendata.
Conform legislatiei actuale reluarea (introducerea in plata) a pensiei se face conform deciziei insa nu putem sa va asiguram ca aceasta legislatie nu poate fi modificata si sa va treziti ca la introducerea in plata sa vi se recalculeze pensia conform noii legi mai ales ca nici noua lege si nici normele de aplicare ale acesteia nu au fost inca adoptate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1