Subiect "Ce trebuie sa fac ptr a iesi la pensie anul acesta?" Deschis de Graur Maria la data: 03/12/2010 6:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Ce trebuie sa fac ptr a iesi la pensie anul acesta?
Scris de: Graur Maria la data: 03/12/2010 6:33am
Gen:Feminin
Data nasterii:13.04.1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:Lucrez in campul muncii din 1979, din care 2 ani am stat in concediu de crestere a copilului , timp care am inteles ca constituie vechime in munca.Lucrez in armata de 14 ani, sunt cadru civil.
Intrebare:Imi spuneti va rog daca pot sa ies la pensie anul acesta ,in ce conditii? dupa legea in vigoare

Intrebare:In ce categorie de pensie ma incadrez daca doresc sa ies anul acesta la pensie?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Re: Ce trebuie sa fac ptr a iesi la pensie anul acesta?
Scris de: la pensie la data: 03/15/2010 3:41am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 13 aprilie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Daca ati intrerupt activitatea pentru cresterea copilului inainte de aprilie 2001 inseamna ca pe acea perioada nu ati primit indemnizatie si nu se ia in calculul stagiului de cotizare.
Conform actualei legi puteti beneficia de pensie anticipata partiala dupa varsta de 55 de ani daca sau atunci cand aveti stagiul de cotizare minim 30 ani. Avand in vedere perioada de 2 ani pentru crestere copil nu putem aprecia daca indepliniti aceasta conditie. Din acelasi motiv nu putem sa va calculam nici diminuarea pensiei.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare atunci data de pensionare la limita de varsta se amana cu 1 luna si devine 13 mai 2015.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1