Subiect "unde depun dosarul?" Deschis de Martha la data: 03/12/2010 8:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
unde depun dosarul?
Scris de: Martha la data: 03/12/2010 8:48am
Gen:F
Data nasterii:26.07.1950
Stagiul de cotizare:27 ANI EFECTIV LUCRATI
Alte date:9 ANI PENSIE DE INVALIDITATE GR II
Intrebare:Am primit raspuns la intrebarile mele de la D-voastra si va multumesc frumos.
Acum am aflat ca puteam intra in pensie la limita de varsta la 28 ianuarie 2009;nu am facut-o deoarece am crezut ca e posibil doar la implinirea varste de 60 ani. Va rog sa-mi spuneti daca, depun acum cererea de pensionare mi se recalculeaza de la data de 28 ianuarie 2009, sau am pierdut un an si..
Si inca o intrebare: Daca am lucrat si m-am pensionat de boala in Timisoara si pensia de invaliditate imi vine si in prezent de la Of de pensii Timis, dar eu de un an am Cartea de identitate in jud. Arad, unde trebuie sa-mi depun dosarul cu cererea de pensie la limita?
Va multumesc si va doresc multa sanatate.
Re: unde depun dosarul?
Scris de: la pensie la data: 03/15/2010 3:57am
Ne pare rau sa va comunicam dar pensia la limita de varsta se calculeaza de la data depunerii cererii. Dar ca o consolare trbuie sa va spunem ca perioada de pensie de invaliditate este considerata stagiu asimilat si se ia in calculul pensiei la limita de varsta si deci depunand cererea cu un an mai tarziu stagiul asimilat va fi cu un an mai mare si acest an va intra in calculul pensiei la limita de varsta.
Cererea trebuie sa o depuneti la Casa Judeteana de Pensii unde aveti dosarul si care va plateste pensia.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1