Subiect "Stagiu de cotizare depasit" Deschis de BOLDEANU ION la data: 03/17/2010 4:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Stagiu de cotizare depasit
Scris de: BOLDEANU ION la data: 03/17/2010 4:43am
Gen:B
Data nasterii: 11.07.1948
Stagiul de cotizare: 46 ani si 8 luni,din care:
- 6 ani gr.II-a de munca;
- 11 luni gr.I-a de munca.
Alte date: -Stagiu militar satisfacut: 1 an si 4 luni;
-Politehnica: ingineri,curs de zi,5 ani.
Dupa calculele mele preconizez a iesii la pensie:
-limita de varsta 64 ani si 3 luni;
-stagiu complet de cotizare de 33 ani si 6 luni.
(Am tinut cont ca,baza de stabilire a varstei de pensionare din anexa 3 a legii 19/2000, nu este valabila decat pentru barbatii nascuti inainte de luna Martie 1950,conditie indeplinita).
Intrebare:Daca facem diferenta dintre stagiul de cotizare depasit de 46 ani si 8 luni(unde am inclus armata + politehnica) si stagiul complet de cotizare de 33 ani si 6 luni,rezulta diferenta de 13 ani si 2 luni.Toata aceasta perioada de 13 ani si 2 luni,se inmulteste cu 3,6 % pe fiecare an pentru majorarea punctului de pensie,sau se scade perioada asimilata de 6 ani si 4 luni (armata + politehnica)?.
Re: Stagiu de cotizare depasit
Scris de: la pensie la data: 03/19/2010 1:46am
Calculul dv este gresit.
Indeplinirea si depasirea stagiului de cotizare este numai o conditie a iesirii la pensie la limita de varsta.
Calculul majorarii punctajelor conform art 78 alin (8) din legea 19/2000 se face numai pe perioada lucrata dupa data la care aveti dreptul la pensie la limita de varsta.
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in gr de munca, in 11 ianuarie 2013 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 6 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 1 an conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 63 ani si 6 luni, adica in 11 ianuarie 2012.
Deci majorarea punctajelor lunare sau anuale se va face numai pe perioada si daca veti mai lucra dupa 11 ianuarie 2012. Majorarea insa presupunem ca va fi diferita de cea specificata de dv si care este prevazuta in legea 19/2000 deoarece proiectul noii legi unitare a pensiilor, care presupunem ca va abroga legea 19/2000, prevede cresterea generala cu 0,5 % a acestui punctaj obtinut dupa data la care aveti dreptul la pensie la limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1