Subiect "Termen depunere dosar" Deschis de Mihai la data: 03/17/2010 7:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Termen depunere dosar
Scris de: Mihai la data: 03/17/2010 7:13am
Gen:barbat
Data nasterii:14 dec.1950
Stagiul de cotizare:35 ani efectiv lucrati+5 ani facultate+6 luni stagiu militar.
Alte date:In prezent angajat la o intreprindere tip IMM.
Intrebare:
Dupa obtinerea deciziei medicale de pensionare de invaliditate gr.III, care este termenul limita pana la care pot sa depun dosarul la casa de pensii?
In acest interval de timp pot sa raman angajat cu vechiul contract de munca sau trebuie sa inchei alt contract cu program scurt de 6 sau de 4 ore?
Va multumesc anticipat.
Re: Termen depunere dosar
Scris de: la pensie la data: 03/19/2010 3:21am
Ordinul 340/2001 prin care se aproba Normele de aplicare ale legii pensiilor 19/2000 prevede ca dupa emiterea deciziei de incadrare in gradul de invaliditate:
- In termen de 3 zile sa se trimita la angajator 2 exemplare din decizia comisiei de expertiza
-Angajatorul, in baza deciziei medicale, intocmeste dosarul administrativ de pensionare si apoi il trimite in termen de 10 zile la casa de pensii teritoriala.
- Aceste etape trebuie sa se incadreze in perioada de concediu medical aprobat in prealabil, in vederea intocmirii formelor de pensionare.
De la data depunerii dosarului de pensie de invaliditate de gr III aveti dreptul la pensie de invaliditate si aceasta vi se va plati retroactiv.
Puteti lucra in continuare pana la primirea deciziei de pensie fara ca pe aceasta perioada sa vi se suspende pensia deoarece pensionarii de invaliditate cde gr III pot cumula pensia cu venituri dintr-o activitate profesionala.
In privinta programului in leg nu se prevede expres ceva insa presupunem ca aveti redusa capacitate de munca la 50 % din cerintele locului de munca unde ati lucrat inainte de pensionarea de invaliditate asa cum este prevazut si in decizia medicala..
Re: Termen depunere dosar
Scris de: Mihai la data: 03/19/2010 4:22am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Ce se intampla daca nu reusesc sa depun dosarul in termen de 10 zile, avand in vedere ca trebuie sa alerg la vechile locuri de munca si la facultatea pe care am absolvit-o pentru adeverintele necesare calcului punctului de pensie? Decizia isi pierde valabilitatea si trebuie sa reiau toata procedura de la capat?
Re: Termen depunere dosar
Scris de: la pensie la data: 03/21/2010 12:51pm
In Normele de aplicare ale legii 19/2000 aprobate prin Ordinul 340/2001 nu se prevede o asemenea posibilitate dar logic este posibila situatia urmatore:
-Decizia de incadrare in categoria de invaliditate isi pastreaza valabilitate deoarece aceasta se schimba numai prin o alta decizie in urma urmatoarei revizuiri medicale care se va face dupa cca 12 luni.
- Nu mai primiti indemnizatie pentru incapacitate de munca de la expirarea concediului medical.
-Pensie de invaliditare vi se plateste de la data depunerii documentatiei la Casa de Pensii.
In concluzie va exista o perioada in care nu veti beneficia nici de indemnizati pentru incapacitate de munca si nici de pensie de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1