Subiect "REVENIRE LA UN MESAJ ANTERIOR" Deschis de BIRLEAZA NICOLAE la data: 03/18/2010 5:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
REVENIRE LA UN MESAJ ANTERIOR
Scris de: BIRLEAZA NICOLAE la data: 03/18/2010 5:43am
Gen:M
Data nasterii:03.03.1950 Stagiul de cotizare:35 ani 1 luna (grupa a II-a pina la 01.04.2001 cond. deosebite dupa)
Alte date:pensionat cond.legii 95/2008(personal licentiat aviatia civila)
Intrebare:De ce CNPAS sector 6 refuza sa imi ia in calculul punctajelor anuale (in perioada de la data angajarii(15.08.1974 pina in data de 01.04.2001)sporurile pentru lucrul sistematic peste program evidentiat intr-o adeverinta de venituri emisa de angajator la coloana *SPOR ORE SUPLIMENTARE* sub forma unor sume inscrise in dreptul fiecarei luni din anii cuprinsi in perioada mai sus mentionata,sume pentru care angajatorul declara sub semnatura autentificata ca s-a calculat,retinut si virat cota CAS ??? Nu am primit nici o explicatie concreta a acestui refuz ci numai promisiunea eliberarii unei adeverinte ca aceste sume nu au fost luate in calcul,in vederea deschiderii unei actiuni judecatoresti care in cazul unui rezultat favorabil va fi urmat de o recalculare a punctajului dupa un buletin de calcul care va include si aceste sume.Acelasi tip de spor este luat in calcul atit cit el exista dupa data de 01.04.2001.
Re: REVENIRE LA UN MESAJ ANTERIOR
Scris de: la pensie la data: 03/20/2010 10:37am
Baza de calcul a punctajului pensiei pentru perioada inainte de 1 aprilie 2001 este baza de calcul a pensiei conform legii 3/1977 modificata prin legea 49/1992.
Legea 49/1992 modifica baza de calcul anterioara acestei legi care era constituita din salariul tarifar adaugand sporurile cu caracter permanent.
In privinta orelor suplimentare prin legea 49/1992 introduce in baza de calcul a pensiei a “ sporului pentru lucrul sistematic peste programul normal” Acest spor consta in acordarea unui spor procentual la salariu tarifar nu la sumele castigate pentru orele lucrate sporadic peste program.
Deci fara a avea intentia sa va descurajam in a actiona in justitie, credem ca cei de la Casa de Pensii au acoperire legala sa nu ia in calculul pensiei aceste sume. In privinta platii contributiei pentru asigurari sociale platita pentru aceste sume este dedusa indirect prin faptul ca inainte de aprilie 2001 angajatorii au platit contributie de asigurari sociale pentru intreg fondul de salarii iar aceste sume pentru orele suplimentare au facut parte din fondul de salarii.
Dupa aprilie 2001 a fost adoptata actuala lege a pensiilor 19/2000 care a schimbat baza de calcul a punctajului pensii introducand in aceasta toate sumele castigate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1