Subiect "CALCUL PUNCTAJ MEDIU ANUAL" Deschis de BIRLEAZA NICOLAE la data: 03/18/2010 6:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
CALCUL PUNCTAJ MEDIU ANUAL
Scris de: BIRLEAZA NICOLAE la data: 03/18/2010 6:04am
Gen:M
Data nasterii:03.03.1950
Stagiul de cotizare:35 ani 1 luna (grupa a-II-a pina la 01.04.2001 ,conditii deosebite dupa)
Alte date:pensionat conf.legii 95/2008,la limita de virsta (art.12 din legea mentionata),personal licentiat nenavigant aviatia civila.Data pensionarii: 15.02.2010
Intrebare:De ce pentru o persoana care se pensioneaza la limita de virsta conform unei legi in vigoare calculul punctajului mediu (final)se face prin impartirea punctajului total acumulat la 35(care reprezinta stagiul complet de cotizare la sfirsitul anului 2014) si nu la 32,5 care este declarat stagiul complet (actual) de cotizare pentru o persoana care se pensioneaza la limita de virsta.Sesizata aceasta anomalie caselor de pensii raspunsul obtinut este invariabil:Mergeti in instanta ,cistigati sigur,reveniti,se recalculeaza punctajul.
Re: CALCUL PUNCTAJ MEDIU ANUAL
Scris de: la pensie la data: 03/21/2010 9:30am
Raspunsul dat in acest caz nu are alt scop decat acela de a va expedia rapid de la ghiseu fara a face eforul de a va explica faptul ca nu aveti dreptate si nici in instanta nu aveti nicio sansa.
Varsta standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare sunt cele determinate conform anexei 3 la legea pensiilor 19/2000 sau anexei 9 la Ordinul 340/2001 in functie de data nasterii. In cazul dv varsta standard de pensionare este de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani, si sunt egale cu cele corespunzatoare datei de iesire la pensie decat in cazul cand se iese la pensie la limita de varsta la varsta standard de pensionare fara reducerea acestei varste.
Gresala pe care o faceti dv este facuta frecvent si de altii si este greu de acceptat deoarece este in dezavantaj.
Legile speciale cum ar fi 128/1997 sau 95/2008 reduc numai varsta standard de pensionare nu si a stagiului complet de cotizare.
Exista si unele exceptii cand stagiul complet de cotizare poate fi redus concomitant cu varsta standard de pensionare, pentru anumite motive cum ar fi :
-Stagiul de cotizare in conditii speciale
-Stagiul de cotizare in grupa I
-Stagiul lucrat in conditii de handicap grav, accentuat sau ca nevazator
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1