Subiect "Valoarea punctului de pensie" Deschis de Iana Nicu la data: 03/19/2010 4:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Valoarea punctului de pensie
Scris de: Iana Nicu la data: 03/19/2010 4:21am
Gen:B
Data nasterii:8.11.1956
Stagiul de cotizare:35ani si 6luni
Alte date:Satisfacut stagiul militar( 1an si 4luni)
Din 2.9.1974 si pana in prezent salariat cu carte de munca
Intrebare:Va rog frumos sa-mi raspunde-ti si mie,pentru a ma lamuri in doua situatii ipotetice.
- sa presupunem ca in acest moment valoarea punctului de pensie la mine ar fi de 1,5....,intrebarile ar fi:
1)- in cazul in care,din acest moment si pana la data iesirii mele la pensie la limita de varsta(dupa noiembrie 2021),eu nu voi mai lucra(deci nu voi mai cotiza la pensie),valoarea actuala a punctului meu de pensie(1,5....)va fi alta,s-au va ramane aceeas?
2)- in cazul in care, din acest moment si pana la data iesirii mele la pensie la limita de varsta(dupa noiembrie 2021),lucrand in continuare si obtinand in anii ramasi pana la pensie o valoare a punctului de pensie mai mica decat cea din acest moment(1,5....),in ce fel se va modifica actualul punctaj?
Va multumesc anticipat.
Sunte-ti minunati.
Re: Valoarea punctului de pensie
Scris de: la pensie la data: 03/22/2010 1:46am
Mai intai trebuie sa intelegeti cum se calculeaza punctual mediu al pensiei care este urmatorul :
Se calculeaza un punctaj lunar prin impartirea slariului (venitului) lunar avut la salariul mediu pe economie din aceiasi perioada.
Se calculeaza un punctaj anual prin impartirea sumei punctajelor lunare din cursul unui an calendaristic la 12, indiferent cate luni sunt lucrate in acel an.
Se calculeaza punctajul total prin suma punctajelor anuale pe toata perioada de cotizare.
Se calculeaza punctajul mediu al pensiei prin impartirea punctajului total la stagiul complet de cotizare (indiferent pe ce perioada s-a adunat punctajul total).
Dv conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 08 noiembrie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Deci presupunand theoretic ca in fiecare an, pe toata perioada stagiului de cotizare, ati avut un punctaj anual de 1,5 puncte ati realizat pana acum :
35,5 X 1,5 = 53,25 puncte
Daca pana la iesirea la pensie nu veti mai lucra punctual mediu al pensiei dv va fi de :
53,25 / 35 = 1,52143 puncte
Daca pana la iesirea la pensie la limita de varsta, 08 noiembrie 2021, veti mai lucra cca 10,5 ani si veti realiza pe fiecare an tot cate 1,5 puncte la punctajul realizat pana acum se mai adauga :
10,5 X 1,5 = 15,75 puncte anuale si realizati un punctaj total de :
53,25 + 15,75 = 69 puncte
In acest caz punctajul mediu al pensiei va creste la :
69 / 35 = 1,97143 puncte
Credem ca acum este clar ca lucrand in continuare pensia dv va creste (in exemplu dat cu cu cca 30%)
Valoarea pensiei se calculeaza prin inmultirea punctajului mediu al pensiei cu valoarea punctului de pensie.Valoarea punctului de pensie este anuntata de catre Casa Nationala de Pensii (CNPAS). In prezent valoarea punctului de pensie este de 732.80 lei.
Re: Valoarea punctului de pensie
Scris de: CAMPEAN AUGUSTIN DORIN la data: 10/30/2015 12:11pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: Valoarea punctului de pensie
Scris de: la pensie la data: 10/30/2015 4:28pm
Daca aveti o nelamurire reveniti dati datele necesare si fornulati-va clar întrebarea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1