Subiect "pensie anticipata - pensie limita de varsta" Deschis de Ana la data: 03/19/2010 5:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata - pensie limita de varsta
Scris de: Ana la data: 03/19/2010 5:02am
Gen:
Data nasterii: ianuarie 1949
Stagiul de cotizare: 44 ani si 10 luni
Alte date: 18 ani grupa 2 cu 75%
Intrebare:
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele informatii:

Tatal meu este nascut in ianuarie 1949 si conform anexei 3 se poate pension la limita de varsta la 64 ani si 8 luni cu stagiul de cotizare de 34 ani si 4 luni. Vechimea in campul muncii este de 44 ani si 9 luni din care 18 ani de grupa 2 cu 75%. Avand in vedere procentul de 75% am inteles ca se calculeaza astfel 0.75* 18 (ani grupa 2) =13/6 ani. Este corect?

Presupunand ca ce am calculat anterior este corect reiese ca poate iesi la pensie limita de varsta la varsta de 62ani si 2 luni.

Pana la implinirea varstei de 62 ani si 2 luni poate iesi la pensie anticipat(fara penalizare) avand 44 ani si 9 luni vechime (cu 10 ani peste stagiul de cotizare de 34 ani si 4 luni)?

Cei care se pensioneaza anticipat sunt penalizati cu 45% din valoarea pensiei? In ultima vreme se vorbeste de acest procent de penalizare de 45% pentru pensia anticipat si nu sunt sigura ca am inteles la ce se refera.

Cand va implini 62 ani si 2 luni va putea trece la pensia limita de varsta? Cu ce va diferi valoarea pensiei pentru limita de varsta fata de valoarea pensiei anticipate?

Valoarea pensiei pentru limita de varsta este afectata de faptul ca a beneficiat de pensie anticipata?

Multumesc!
Re: pensie anticipata - pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 03/22/2010 2:32am
Ati inteles destul de bine mecanismul de calcul al varstei de pensionare . Mai jos va dam si varianta noastra cu explicatiile cerute.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in ianuarie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 4 luni.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data s-a numit conditii deosebite.
Pentru stagiul de 18 ani in gr II i se acorda un spor de vechime de 4 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare cumulate eventual cu stagiul asimilat pentru stagiul militar si realizeaza un stagiu total de cotizare de peste 49 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare de 13 ani si 6 luni, calculat cu 75 % din timpul efectiv, in aceasta grupa (adica intre 12 si 14 ani) beneficiaza de o reducere a varstei standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni conform careia poate iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 62 ani si 2 luni, adica in iulie 2011, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 34 ani si 10 luni.
Pensie anticipata (nediminuata) poate cere deoarece pe langa conditia de a avea varsta mai mare de 59 ani si 8 luni indeplineste si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 44 ani si 4 luni fara a lua in calcul stagiile asimilate pentru stagiu militar. In iulie cand indeplineste conditia de pensionare la limita de varsta poate cere trecerea la pensie la limita de varsta.
Diminuarea pensiei se face numai pentru pensia anticipata partiala acordata celor care indeplinesc conditia de varsta dar au stagiul complet de cotizare depasit cu mai putin de 10 ani. Dar si in acest caz diminuarea tatalui dv ar fi mai mica deoarece legea actuala calculeaza diminuarea tinand cont de numarul de luni de anticipare din care se scad lunile de reducere a varstei standard de pensionare pentru grupa de munca si de numarul de ani cu care se depaseste stagiul complet de cotizare.
Daca pana la iesirea se va adopta noua lege a pensiilor unitare si vor ramane prevederile din proiect atunci datele de mai sus nu se modifica iar trecerea la pensie la limita de varsta se va face automat fara sa mai faca cerere.
Pensia la limita de varsta dupa pensia anticipata difera cu putin de cea daca ar lucra in continuare inca 1 an deoarece calculul punctajului pensiei se face avand in vedere toti ani lucrati si deci lucrand in continuare pensia ar mai creste cu cca 2 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1