Subiect "pensie de invaliditate-arhiva" Deschis de stancu ion la data: 03/21/2010 5:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invaliditate-arhiva
Scris de: stancu ion la data: 03/21/2010 5:58am
Gen:M
Data nasterii:11.01.1948
Stagiul de cotizare:>40
Alte date:
Intrebare:Buna ziua, am lucrat din 1968 pana in 1978 ,la o institutie care acum nu mai exista.Se numea CONSILIUL NATIONAL PT. STIINTA SI TEHNOLOGIE.Cum as putea afla unde este arhiva lor pt a obtine o adeverinta cu sporurile obtinute acolo si daca ma puteti ajuta in acest sens.
In alta ordine de idei: sunt pensionat pe caz de boala dar decizia e revizuibila,cu toate ca indeplinesc conditiile legale prevazute de Legea 19 pt a fi nerevizuibil,adica peste 25 ani stagiu de cotizare si mai putin de cinci ani fata de varsta normala de pensionare.Trebuie sa ma prezint la revizuire sau nu?
Va multumesc
Re: pensie de invaliditate-arhiva
Scris de: la pensie la data: 03/23/2010 2:03am
In privinta arrhivelor Consiliului National pentru Stiinta si Tehnologie credem ca ar trebui sa incepeti cu a va interesa la “ Arhivele Nationale ale Romaniei”. Insa sporurile credem ca se afla in arhiva financiara a acestei societati care este greu accesibila.
Referitor la revizuirea capacitatii de munca nu va sfatuim sa ignorati invitatia la comisia de expertiza fara a sti motivatia pentru care nu beneficiati de acest drept. Opinia noastra este sa va adresati fie Casei de Pensii fie Comisiei de Expertiza pentru a va da explicatii.
In ceiace priveste stagiul complet de cotizare la care va referiti este calculat gresit, acesta depinde de data nasterii si in cazul dv este de 33 ani si 8 luni si acest stagiu trebuia sa-l aveti indeplinit la acordarea pensiei de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1