Subiect "buletinul de calcul al pensiei" Deschis de Eva Vamanu la data: 03/22/2010 4:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
buletinul de calcul al pensiei
Scris de: Eva Vamanu la data: 03/22/2010 4:49am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Va rog sa ma lamuriti cu citeva probleme legate de Buletinul de calcul al pensiei.
1. La rubrica "Suma contributiva" se trece salariul tarifar?
2.Procentele trecute le rubrica "Sporuri incluse in salariu-procent" se aplica la salariul tarifar de incadrare, adica la rubrica "Suma contributiva"?
3.Sumele trecute la rubrica "Sporuri incluse in salariu-suma" se adauga in plus la prima rubrica, adica la "Suma contributiva"?
4.Rubrica "Procent vechime-procent" la ce face procentul? la salariul tarifar de incadrare din rubrica "Suma contributiva"?
5.Rubrica "Alte sporuri-procent", aceasta rubrica face procentul la salariul tarifar de incadrare din rubrica "Suma contributiva"?
Re: buletinul de calcul al pensiei
Scris de: la pensie la data: 03/24/2010 9:09am
Nu cunoastem modelul de bulletin de calcul la care va referiti.
Raspunsurile la intrebarile dv se pot deduce din analiza acestui bulletin avand in vedere ca :
Suma contributive este suma pentru care s-a platit contributia de asigurari sociale (CAS).
Suma contributiva este suma salariului tarifar cu sporurilor in procent (aplicate salariului tarifar) si a sporurilor suma. Pe perioada 1 aprilie 2001 - 30 iunie 2007 suma contributiva a fost limitata la 3 sau 5 salariii medii pe economie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1