Subiect "pensie anticipata" Deschis de cornelia la data: 03/22/2010 4:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: cornelia la data: 03/22/2010 4:55am
Gen:masculin
Data nasterii:17 dec. 1948
Stagiul de cotizare:46 ani
Alte date:
Intrebare:ma intereseaza daca sotul meu ale carui date le-am scris mai sus poate sa-si depuna dosarul pentru pensie anticipata si incepand de cand, in conditiile in care uzina la care lucreaza face disponibizari colective incepand cu 1 iunie.Printre cei disponibilizati se numara si el, cei disponibilizati beneficiind de plati compensatorii pe o perioada de 24 de luni, ceva cumulat cu somajul, n-am inteles prea bine cum,ma intereseaza daca imediat dupa ce primeste decizia de incetare a contractului de munca poate sa-si depuna dosarul pentru pensie anticipata, chiar daca primeste si acele salarii compensatorii
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 03/24/2010 10:03am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta in 17 iulie 2013 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 2 luni.
Are dreptul la pensie anticipata (nediminuata) si in prezent deoarece indeplineste ambele conditii cerute, varsta peste 59 ani si 7 luni si stagiul de cotizare peste 44 ani si 2 luni .
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare si se mentin prevederile din proiect, datele de mai sus nu se modifica.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1