Subiect "pensie strainatate" Deschis de KRozalia la data: 03/22/2010 11:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie strainatate
Scris de: KRozalia la data: 03/22/2010 11:11am
Gen: Feminin
Data nasterii: Iulie 1954
Stagiul de cotizare: 21 ani in tara
Alte date: 10 ani cotizare in Ungaria
Intrebare: As vrea sa ma interesez in legatura cu urmatoarele: am efectuat 21 ani de cotizare in Romania, dupa care au urmat 10 ani in Ungaria. In prezent sunt cetatean maghiar. Exista posibilitatea de a primi deja pensie din Romania, cat timp in Ungaria as mai lucra si in continuare?
Re: pensie strainatate
Scris de: la pensie la data: 03/25/2010 5:53am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in mai 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 8 luni.
Nu puteti cere pensie anticipata partiala (diminuata) deoarece pentru aceasta se cer doua conditii :
-Sa aveti varsta peste 54 ani si 10 luni pe care o indepliniti
-Sa aveti stagiul de cotizare peste 29 ani si 8 luni pe care nu o indepliniti deoarece stagiul de cotizare din Ungaria conform Regulamentului Consiliului (CEE) 1408/71 nu poate fi recunoscut decat pentru pensia la limita de varsta nu si la pensia anticipata partiala.
Mai multe informatii pentru pensionarii cu domiciliul in strainatate gasiti pe site-ul CNPAS la adresa http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) in Romania se va adopta noua lege a pensiilor unitare si se mentin prevederile din proiect, datele de mai sus nu se modifica.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1