Subiect "pensie strainatate" Deschis de KIstvan la data: 03/22/2010 11:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie strainatate
Scris de: KIstvan la data: 03/22/2010 11:19am
Gen: Masculin
Data nasterii: 08.10.1946
Stagiul de cotizare: 28 ani 3 luni 12 zile
Alte date: 1 an 6 luni 10 zile cotizare in Ungaria
Intrebare: As vrea sa ma ajutati in urmatoarea problema: in prezent sunt cetatean maghiar si as dori sa ies la pensie in Ungaria. La ce data pot deveni pensionar? Daca am primit "Atestatul privind cariera de asigurat in Romania" de la Casa de pensii ce indatoriri mai am pentru a derula procedeele pentru pensionare? Va multumesc!
Re: pensie strainatate
Scris de: la pensie la data: 03/25/2010 6:33am
Speram ca doriti informatii pentru pensia din Romania deoarece pentru cea din Ungaria nu putem sa va dam nicio informatie.
In Romania conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 08 septembrie 2010 la varsta standard de pensionare de 63 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 12 ani si 10 luni.
Nu puteti cere pensie anticipata partiala (diminuata) deoarece pentru aceasta se cer doua conditii :
-Sa aveti varsta peste 58 ani si 11 luni pe care o indepliniti
-Sa aveti stagiul de cotizare peste 32 ani si 10 luni pe care nu o indepliniti deoarece stagiul de cotizare din Ungaria conform Regulamentului Consiliului (CEE) 1408/71 nu poate fi recunoscut decat pentru pensia la limita de varsta nu si la pensia anticipata partiala.
Mai multe informatii pentru pensionarii cu domiciliul in strainatate gasiti pe site-ul CNPAS la adresa http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) in Romania se va adopta noua lege a pensiilor unitare si se mentin prevederile din proiect, datele de mai sus nu se modifica.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1