Subiect "dosar pensie" Deschis de ion la data: 03/23/2010 6:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
dosar pensie
Scris de: ion la data: 03/23/2010 6:04am
Gen:m
Data nasterii:1947
Stagiul de cotizare:45
Alte date:
Intrebare:Buna ziua, am un caz aparte pe care vreau sa vi-l expun si poate ma ajutati sa-l si rezolv> iata despre ce e vorba:
-Pe data de 12 febr mi s-a inchis cartea de munca cu art 65-restructurare si somaj.Pana pe data de 1 febr. am avut concediu medical care a curs din septembrie si din 1 feb cateva zile de CO restante.Nu am intrat in somaj deoarece pe data de 24 febr s-a ivit invaliditatea si am decizie de pensionare pe caz de boala grad 2 . Nu am depus inca dosarul la casa de pensii.Incepand cu 12 febr. cred ca nu mai am calitatea de asigurat, pentru a beneficia de pensie de la data aparitiei invaliditatii..si de cele 60 de zile pt a depune dosarul.Pot sa fac contract cu casa pentru a plati cotizatia pt a fi asigurat si astfel sa beneficiez de pensie de la aceasta data? sau nu se poate si atunci pensia incepe sa fie platita de la data depunerii dosarului?
Va multumesc si astept raspunsul si sfaturile dvs
Re: dosar pensie
Scris de: la pensie la data: 03/26/2010 2:51am
Intradevar este un caz aparte si ne pare rau ca nu putem sa va dam decat solutia sa mergeti la Casa de Pensii si sa intrebati daca incheind un Contract de Asigurare Sociala cu ei vi se va plati pensia de invaliditate de la data incetarii platii indemnizatiei de incapacitate temporara de munca.
Dupa parerea noastra nu, deoarece contractul de asigurare nu poate fi incheiat retroactiv si deci oricum va exista o perioada dupa data de incetare a calitatii de angajat pana la data incheierii contractului de asigurare sociala in care nu veti mai fi asigurat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1