Subiect "cum trebuie sa procedez ptr a intra in posesia pensie de urmas ," Deschis de viorel la data: 03/23/2010 12:43pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cum trebuie sa procedez ptr a intra in posesia pensie de urmas ,
Scris de: viorel la data: 03/23/2010 12:43pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:fiind persoana cu handicap ,inaintea decesului tatalui meu,care a decedat in 1984 ,la momentul respectiv sincer sa va spun nu stiu ,chiar si in momentul de fata daca eu sunt inclus ,,alaturi de mama la pensia de urmas,,cuponul fiind pe numele ei,eu neaparand nicaieri pe cupon ,si actualmente acum fiid in pragul de a o pierde si pe mama{fiind grav bolnava) ,,ce ma indrumati sa fac ,,ptr a intra in posesia pensiei de urmas care mi se cuvine.
in situatia in care sunt prins in aceasta postura ori de a fi alaturi de mama ,sau nu sunt deloc cum trebuie sa procedez si ce ar trebui sa fac,,,dupa ce se prapadeste mama
Re: cum trebuie sa procedez ptr a intra in posesia pensie de urmas ,
Scris de: la pensie la data: 03/28/2010 8:45am
Nu avem datele necesare pentru a determina daca aveti drept la pensia de urmas. Faptul ca sunteti inclus in pensia de urmas pe care o primeste mama o puteti afla in decizia de pensie de urmas a acesteia dupa numarul de urmasi.
Daca sunteti inclus in decizia de pensie de urmas a mamei inseamna ca aveti acest drept si la decesul mamei nu trebuie sa faceti decat comunucarea la Casa de Pensii a reducerii numarului de urmasi.
Daca nu sunteti inclus in decizia de pensie de urmas a mamei la decesul mamei trebuie sa intocmiti un dosar de pensie de urmas dupa mama dv in care sa anexati toate actele necesare care vi se indica de catre Casa de Pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1