Subiect "Calculul pensiei" Deschis de Titi Ciuperca la data: 03/23/2010 2:21pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calculul pensiei
Scris de: Titi Ciuperca la data: 03/23/2010 2:21pm
Gen:
Data nasterii:19 03 1947
Stagiul de cotizare:43 ani 8 luni 15 zile
Alte date:
Intrebare: Cum aflu si eu daca la calculul pensiei mele din dosarul 199550 de la CJP Teleorman au fost luate in calcul prevederile art165 din lege,cu privire la contributia la pensia suplimentara cu 2, 3 respectiv 5%? Va intreb deoarece din prezentarile facute in decizie nu rezulta asa ceva.Precizez ca pensia este anticipata,am un stagiu de cotizare realizat de 43 ani 8 luni si 15 zile depasind stagiul complet de cotizare cu 10 ani 8 luni si 15 zile.In aceste conditii stablirea punctului de pensie se obtine prin impartirea veniturilor obtinute la cei 43 ani 8 luni si 15 zile,sau la stagiul standard de cotizare,adica 33 de ani la care ma incadrez eu? nici acest lucru nu reese din datele deciziei amintite.

Va multumesc!
Re: Calculul pensiei limita de varsta
Scris de: poenaru mariana la data: 03/26/2010 6:10am
Gen:feminin
Data nasterii:15.02.1951
Stagiul de cotizare:33 si 7 luni
Alte date:
Intrebare:ce pensie imi va fi calculata?
Re: Calculul pensiei
Scris de: la pensie la data: 03/28/2010 9:20am
Pentru Titi Ciuperca
Calculul punctajului suplimentar pentru contributia la pensia suplimentara inainte de aprilie 2001 se face automat prin program si credem a fost calculat si in cazul dv. Acest fapt il puteti vedea in Buletinul de calcul al pensiei pe Casa de Pensii trebuia sa-l ataseze deciziei de pensionare. Daca nu ati primit acest buletin de calcul cereti-l si Casa de Pensie este obligata sa-l trimita.
Pentru calculul punctajului mediu al pensiei se foloseste stagiul complet de cotizare care se afla la punctual “F” al deciziei de pensionare. Puteti verifica aceasta facand dv impartirea.
Re: Calculul pensiei
Scris de: la pensie la data: 03/28/2010 9:30am
Pentru Poenaru Mariana
Daca va referiti la categoria pensiei vi se va acorda pensie la limita de varsta.
Daca va referiti la punctajul (valoarea) pensiei aceesta depinde de salariile pe care le-ati avut pe toata perioada stagiului de cotizre si deci nu putem sa-l estimam noi ci daca dv aveti datele necesare puteti sa-l estimati cu programul de “Calcul pensie” de pe site-ul nostru.
Re: Calculul pensiei
Scris de: tamasan cornelia la data: 04/05/2010 10:40am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: Calculul pensiei
Scris de: la pensie la data: 04/07/2010 3:29am
Pentru a va da informatiile necesare formulati-va clar intrebarea.
Pentru a va face calculul pensiei apasati pe butonul "Logare" de pe prima pagina din dreapta sus dupa care cititi cu atentie instructiunile, de pe aceasta pagina, pentru intrare in programul gratuit de calcul pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1