Subiect "contributii pensie" Deschis de anton dumitru la data: 03/26/2010 2:00pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contributii pensie
Scris de: anton dumitru la data: 03/26/2010 2:00pm
Intrebare:beneficiez de salarii compensatorii,din care imi opreste 5.100 lei contributie pensie adica 10,5 la suta din suma,aceasta se adauga la calculul la pensie,mai bine zis se ia in consideratie?
Re: contributii pensie
Scris de: la pensie la data: 03/29/2010 8:22am
Daca pentru aceste sume a fost retinut contributie de asigurari sociale (CAS) atunci aceste sume intra in calculul pensiei. Dar nu ati precizat cu ce ocazie vi s-au acordat aceste salarii compensatorii.
Daca vi s-au acordat cu ocazia pensionarii sumele intra integral la calculul pensiei.
Daca vi s-au acordat cu ocazia trecerii in somaj se calculeaza integral daca angajatorul a platit si el contributia de 20,8 % sau numai o treime din suma daca angajatorul nu a platit aceasta contributie.
Re: contributii pensie
Scris de: ANTON DUMITRU la data: 03/31/2010 12:04pm
Intrebare:Mi s-a acordat 48.928 lei salarii compensatorii cu ocazia disponibilizarii colective si deci trecerea in somaj,din care mi-au oprit 10,5% contributie pensie adica 5.137 lei .Nu stiu daca angajatorul a platit sau v-a plati partea ce-i revine.Peste 6 luni pot iesi la pensie la limita de virsta aceste salarii nu se trec in cartea de munca ,trebuie sa cer adeverinta in care sa-mi specifice acest lucru?. Va multumesc ptr.raspuns anticipat.
Re: contributii pensie
Scris de: la pensie la data: 04/02/2010 6:27am
Pentru sumele pentru care s-a platit contributie pentru pensie (CAS) dupa aprilie 2001 nu este necesar sa mai prezentati adeverinta deoarece in arhiva electronica a Casei de Pensii se afla inregistrate atat sumele cat si contributia platita.
Daca doriti ca sa stiti ce suma intra in calculul pensiei din salariile compensatorii puteti cere inainte de iesirea la pensie la Casa de Pensii “Situatia stagiului de cotizare dupa aprilie 2001” si vi se elibereaza o situati cu castigurile lunare dupa aceasta data si contributiile platite si din aceasta veti putea deduce ceiace va intereseaza.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1