Subiect "Intrebare" Deschis de Ciobanu Ariclia la data: 03/27/2010 9:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Intrebare
Scris de: Ciobanu Ariclia la data: 03/27/2010 9:21am
Gen:f
Data nasterii:13.12.1956
Stagiul de cotizare:11 ani
Alte date:din august 2006 certificat handicap accentuat
Intrebare:Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea situatie: m-am nascut cu luxatie congenitala de sold, boala a evoluat si a determinat coxartroza secundara, am aflat abia in 2006 ca boala se considera handicapanta si ma pot incadra la handicap.De ce nu se considera handicap preexistent incadrarii,daca istoricul meu medical spune ca m-am nascut cu aceasata boala? De ce se ia in calcul data incadrarii in grad de handicap si nu data ivirii handicapului?La ce data as putea iesi la pensie daca am 11 ani vechime in munca.Multumesc.
Re: Intrebare
Scris de: la pensie la data: 03/30/2010 5:55am
Ati pus multe intrebari si ati dat puntine informatii care ne sunt necesare pentru a va raspunde cu toata bunavointa pe care o avem fata de situatia dv.
Intrebarea privind data de la care se ia in consideratie starea de handicap este o problema medicala si depinde de continutul certificatului de handicap si la aceasta intrebare va poate raspunde numai comisia care a eliberat certificatul de handicap.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru starea de handicap, in 13 decembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Daca starea de handicap nu se considera de la data incadrarii iar handicapul nu este grav nu aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare.
Deasemeni daca in afara de stagiul de cotizare nu aveti si o perioada de minim 4 ani de pensie de invaliditate (considerata stagiu asimilat) atunci nu puteti obtine nici pensia la limita de varsta la data de mai sus decat daca completati stagiul de cotizare pana la stagiul minim de 15 ani.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua legea unitara a pensiilor si se mentin prevederile din proiect, data de iesire la pensie la limita de varsta se amana cu 11 luni si devine 13 noiembrie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 11 luni iar stagiul minim se mentine 15 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1