Subiect "pensie de invaliditate gr.3" Deschis de aura rad la data: 04/06/2010 2:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invaliditate gr.3
Scris de: aura rad la data: 04/06/2010 2:07am
Gen:F
Data nasterii:03.03.1954
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:
Intrebare:Hristos a inviat! Buna ziua! numele meu e Rad Aura si v-as fi recunoscatoare daca m-ati putea lamuri intr-o problema! Mamei mele i-a venit decizia de pensionare de invaliditate gr.3 la data de 28.02.2010 cu suma de 704 lei, avand posibilitatea de a intra in pensie la limita de varsta in noiembrie 2013. Cum se va calcula pensia la limita de varsta in 2013? Am incercat sa calculez cu programul dvs. si nu stiu daca am introdus corect datele!Se introduce suma de 704 lei sau doar se marcheaza rubrica P3?sau amandoua? Va multumesc anticipat!
Re: pensie de invaliditate gr.3
Scris de: la pensie la data: 04/08/2010 3:51am
Adevarat a inviat !
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul pensie pentru mama dv si cu mici observatii datele sunt introduse corect.
Observatiile nostre sunt :
1.Asa cum explicam noi pe pagina de Forum la “Spor de vechime” in perioada anterioara lui 1 aprilie 1992 trebuie introdus sporul de vechime comform celor explicate de noi. Dv probabil ati introdus sporul acordat de angajator care are o mica eroare . Sporul de vechime corect este :
Intre decembrie 1978 si august 1983 -3 %
Intre septembrie 1983 si noiembrie 1983 -6 %
Intre decembrie 1983 si noiembrie 1988 -9 %
Intre decembrie 1988 si martie 1992 -12 %
2. Dupa data iesirii la pensie nu trebuie sa utilizati codul P3 deoarece mama dv are stagiul de cotizare mai mare decat stagiul complect de cotizare si deci nu a primit stagiul complet de cotizare iar acest cod se completeaza numai pe perioada stagiului potential.
Pe perioada dupa iesire la pensie de invaliditate se completeaza, in loc de salariu, valoarea pensiei de invaliditate.
Este recomandat sa completati numai pana la data in care a primit pensia deoarece dupa aceasta data pensia se estimeaza cu eroare mai mare din mai multe cause.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1