Subiect "acordarea grupei a II-a de munca" Deschis de Georgescu Florica la data: 04/06/2010 2:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
acordarea grupei a II-a de munca
Scris de: Georgescu Florica la data: 04/06/2010 2:12am
Gen:M
Data nasterii:1950
Stagiul de cotizare:complet
Alte date:tiparitor
Intrebare:Se poate acorda grupa aII-a de munca acestui barbat,in conditiile in care nu exista o lista nominalizata, ci doar o hotarare a Consiliului de Administratie din anul 1999 in care se face referire doar la un numar de 56 de persoane, fara a fi nominalizate? Daca nominalizarea se va face la data curenta in asa fel incat sa se completeze numarul de 56 de persoane, aceste adeverinte se pot elibera, sunt valabile si in temeiul legii?
Re: acordarea grupei a II-a de munca
Scris de: la pensie la data: 04/08/2010 4:05am
Documentatia pentru incadrarea in grupele de munca I si II a fost intocmita de angajator nominalizand locurile de munca si pentru aceasta angajatorul a platit cotributie pentru pensie diferentiata pe grupele de munca.
Deci daca persoana respectiva a lucrat intr-un loc de munca pentru care s-a facut documentatie pentru incadrarea in gr II de munca poate cere adeverinta pentru stagiul lucrat in grupa de munca in care angajatorul trebuie sa nominalizeze actul normativ si pozitia din acesta in care se incadreaza locul lui de munca in care a lucrat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1