Subiect "In ce conditii se poate lucra in cazul pensiei anticipate partiale" Deschis de IONESCU LIVIU la data: 04/06/2010 6:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
In ce conditii se poate lucra in cazul pensiei anticipate partiale
Scris de: IONESCU LIVIU la data: 04/06/2010 6:15am
Gen:M
Data nasterii:1948
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:
Intrebare:In ce conditii se poate presta o munca retribuita de catre cei pensionati anticipat, cu plata partiala a pensiei? Conventia civila si/sau dreptul de autor sunt aplicabile?

Multumesc!
Re: In ce conditii se poate lucra in cazul pensiei anticipate partiale
Scris de: la pensie la data: 04/08/2010 7:21am
Comform art 92 alin (1) din legea pensiilor 19/2000 pensia anticipata sau anticipata partiala se suspenda daca pensionarul se incadreaza in art 5 aliniatul (1) punctual I si II din aceiasi lege. Drepturile de autor nu se incadreaza in aceste prevederi care suspenda pensia anticipata sau anticipata partiala in schimb conventia civila se icadreaza in articolul 5 alin. (1) punctual I si deci in acest caz se suspenda pensia anticipata partiala. .
Se poate cumula pensia anticipata partiala sau anticipata partiala cu veniturile obtinute din o activitate ce se incadreaza in art 5 alin (1) punctul II si IV.
In prevederile proiectului legii unitare a pensiilor acest drept se reduce numai la “asociat unic, asociati, comanditari sau actionari”.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1