Subiect "CALCUL PENSIE" Deschis de Ileana la data: 04/06/2010 8:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
CALCUL PENSIE
Scris de: Ileana la data: 04/06/2010 8:37am
Gen: F
Data nasterii: 18/05/1960
Stagiul de cotizare: 26 ANI
Alte date: 18 ANI DE LUCRU ROMANIA, 8 ANI DE LUCRU ITALIA
Intrebare: BUNAZIUA, AM FOLOSIT CALCULATORUL DUMNEAVOASTRA PENTRU A AFLA VALOAREA PENSII SI COMPLECTAND DAATELE PINA IN LUNA MARTIE 2010 AM AJUNS LA ACESTE DATE FINALE:
PUNCTAJ TOTAL= 27.76646 PUNCTAJ PENSIE = 0.92555 PUNCT PENSIE = 732.80 RON ESTIMARE PENSIE = 679 RON LUNI INTRODUSE= 313 LUNI!!
ACUMA VREAU SA VA INTREB CE SA INTIMPLA CU ANI PENTRU CRESTEREA COPILULUI IN CARE EU NU AM LUCRAT DI SEPTEMBRIE 1995 PINA IN MARTIE 2002 ?? SE IAU IN CALCUL LA PENSIE SAU NU ?? SI AS VREA SA STIU LA FINAL, CU DATELE CARE MI-A DAT CALCULATORUL VOSTRU, DE CIT O SA FIE EXACT PENSIA MEA IN RON ?? SI O SA POT ESI LA PENSIE ANTICIPATA CA EU AS VREA SA MA INTORC ACASA LA SFIRSITUL ANULUI 2011!! VA MULTUMESC SI ASTEPT UN RASPUNS
Re: CALCUL PENSIE
Scris de: la pensie la data: 04/10/2010 2:35am
Mai intai trebuie sa va spunem ca analiza datei de pensionare si a cuantumului pensiei trebuie amanata putin avand in vedere situatia dv si in primul rand varsta si apoi din cauza legislatiei care este in modificare.
In Romania aveti dreptul la pensie la limita de varsta conform actualei legi si a datei de nastere in 18 mai 2020 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Conform proiectului noii legi a pensiilor (care presupunem noi ca va fi adoptata cel mai tarziu in 1 ianuarie 2011) aceasta data se amana cu 2 ani si 8 luni si devine 18 ianuarie 2023 la varsta standard de 62 ani si 8 luni si stagiul de cotizare de 32 ani si 8 luni.
Aceste date le puteti calcula si dv pe site-ul nostru facand click de pe pagina principal ape “Varsta de pensionare”
In ceiace priveste calculul pensiei pe care ati facut-o trebuie sa va facem urmatoarele precizari:
Pensia pentru cei care au stagii de cotizare in mai multe tari cu care Romania are conventie de reciprocitate (Romania are o astfel de conventie cu toate tarile di UE) se calculeaza separat in fiecare tara in functie de stagiul lucrat in acea tara si conform legislatiei din acea tara. Stagiul lucrat in celalta tara se ia in calcul numai ca numar de ani pentru a deschide dreptul la pensie. In cazul dv pentru deschiderea dreptului la pensie la limita de varsta se cere sa aveti stagiul minim de 15 ani pe care ii indepliniti fara recunoasterea stagiului din Italia.
In convetia de reciprocitate incheiata se prevede ca aveti dreptul sa cumulati cele doua pensii din cele doua tari si sa cereti ca acestea sa fie trimise in tara si la adresa de domiciliu.
Deci in programul de calcul dv trebuia sa introduceti numai perioada lucrata in Romania. Pensia din Italia nu cunoastem cum se calculeaza.
In programul nostru mai trebuia introdus si sporul de vechime asa cum explicam noi pe forum la “Sporul de vechime”. Pe acesta pentru dv l-am determinat noi si este :
Intre iulie 1982 – august 1983 – 5%
Intre septembrie 1983 – iunie 1987 - 9%
Intre iulie 1987 – martie 1992 – 12 %
Pe acest spor il introduceti in program in fiecare luna in coloana Sporuri %
Nu putem sa va precizam cat va fi pensia dv deoarece aceasta se calculeaza inmultind punctajul mediu cu valoarea punctului de pensie. Programul face acest calcul cu actuala valoare a punctului de pensie iar ce valoare va avea punctual de pensie cand veti iesi dv la pensie nu stim.
Trebuie sa va precizam ca dv nu veti putea cere pensie anticipata partiala deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani conform actualei legi si varsta standard de 62 ani si 8 luni si stagiul de cotizare de 32 ani si 8 luni comform noii legi. Pentru deschiderea dreptului la pensia anticipata sau anticipata partiala nu se iau in calcul stagiile cotizate in alta tara.
Mai multe informatii pentru pensionarii cu domiciliul in strainatate gasiti pe site-ul CNPAS la adresa http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
“Relatii europene”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1