Subiect "Pensionare anticipata partiala" Deschis de Gicu la data: 04/06/2010 11:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare anticipata partiala
Scris de: Gicu la data: 04/06/2010 11:15am
Gen:B
Data nasterii:19.04.1950
Stagiul de cotizare:37 + 3 ani facultate inv. de zi
Alte date:Gradul didactic I
Intrebare: La ce data ma pot pensiona anticipat partial si care ar fi procentul de diminuare, avand in vedere prevederile Statutului Pers. Didactic cu privire la pensionarea anticipata pentru cei care au gr. did. I si au indeplinit stagiul de cotizare? Va multumesc!
Re: Pensionare anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 04/10/2010 3:08am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru statutul de cadru didactic, in 19 aprilie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de 15 ani.
Puteti beneficia de prevederile art 127 alin (3) din legea 128/1997 Statutul personalului didactic daca aveti un stagiu minim de 30 ani de cotizare in invatamant cu statut de cadru didactic si iesirea la pensie la varsta de 62 ani adica dupa 19 aprilie 2012 la incheierea anului scolar.
Puteti cere pensie anticipata partiala dupa 19 aprilie 2010 dupa incheierea anului scolar. Diminuarea pensiei anticipate partiale depinde de numarul de luni de anticipare (nu se iau in calcul la acest numar cei 3 ani de reducere a varstei pentru statutul de cadru didactic) si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare (la acest stagiu nu se ia in calcul stagiul asimilat pentru studii universitare).
Diminuarea calculata de noi este de 9,2 % presupunand ca iesiti la pensie la 1 iunie 2010 (presupunand ca pana atunci nu se adopta legea unitara a pensiilor) si atunci aveti o anticipare de 23 luni iar stagiul de cotizare depaseste cu peste 2 ani stagiul complet de cotizare,
Daca veti iesi la pensie anticipata partiala in acest an dupa ce este adoptata legea unitara a pensiilor diminuarea va depasi 40 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1