Subiect "punctaj" Deschis de luminita la data: 04/06/2010 12:26pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj
Scris de: luminita la data: 04/06/2010 12:26pm
Gen:F
Data nasterii:15.04.1958
Stagiul de cotizare:30
Alte date:facultate cu stagiul militar inclus (1978 -1983)
Intrebare:"- pentru femeile care au efectuat stagiul militar in cadrul facultatii se calculeaza puncatj pentru efectuartea armatei ?"
multumesc
Re: punctaj
Scris de: la pensie la data: 04/10/2010 3:26am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 15 aprilie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de 15 ani.
Anul universitar este considerat de la 1 octombrie pana la 30 septembrie a anului urmator.
Pe perioada studiilor universitare si a stagiului militar (atat barbati cat si femei) se ia in calcul salariul minim pe economie daca acestea au fost inainte de 1 aprilie 2001.
Deci daca ati avut convocari in cadrul stagiului militar in afara anilor universitari atunci acea perioada se ia in calcul cu salariul minim pe economie.
Daca faceti calculele cu programul de calcul de pe site-ul nostru este suficient ca sa selectati pe acea perioada codurile “F” sau “S” si programul ia in calcul salariul minim pe economie.
Stagiile asimilate pentru studii universitare si pentru stagiul militar nu se iau in calcul la pensie anticipata sau anticipata partiala.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare data de iesire la pensie la limita de varsta se amana cu 1 an si 7 luni si devine 15 noiembrie 2019.
Re: punctaj
Scris de: luminita la data: 04/11/2010 12:01pm
luminita :
la pensie :
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 15 aprilie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de 15 ani.
Anul universitar este considerat de la 1 octombrie pana la 30 septembrie a anului urmator.
Pe perioada studiilor universitare si a stagiului militar (atat barbati cat si femei) se ia in calcul salariul minim pe economie daca acestea au fost inainte de 1 aprilie 2001.
Deci daca ati avut convocari in cadrul stagiului militar in afara anilor universitari atunci acea perioada se ia in calcul cu salariul minim pe economie.
Daca faceti calculele cu programul de calcul de pe site-ul nostru este suficient ca sa selectati pe acea perioada codurile “F” sau “S” si programul ia in calcul salariul minim pe economie.
Stagiile asimilate pentru studii universitare si pentru stagiul militar nu se iau in calcul la pensie anticipata sau anticipata partiala.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare data de iesire la pensie la limita de varsta se amana cu 1 an si 7 luni si devine 15 noiembrie 2019.

"Intai imi cer scuze pentru comanda gresita pe care am dat-o in graba !"
"acum vreau sa intreb (avand in vedere raspunsul pe care mi la-ti dat):
- pentru calculul pensiei la rubrica DATA INCEPERII ACTIVITATII PROFESIONALE LUNA SI ANUL trebuie sa trec data inceperii facultatii si sa completez cu "F" sau este suficient sa trec punctajul pentru efectuarea facultatii ?"

Scris de: la data: 04/14/2010 3:58am
Re: punctaj
Scris de: la pensie la data: 04/14/2010 4:00am
Puteti alege una din variante care vi se pare mai comoda deoarece sunt similare sau ambele variante prin deschiderea a doua programe din care intr-un program introduceti numai perioada facultatii si atunci verificati corectitudinea calculului punctajului pentru facultate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1