Subiect "DIFERENTE" Deschis de FLOARE Z la data: 04/07/2010 5:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
DIFERENTE
Scris de: FLOARE Z la data: 04/07/2010 5:45am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:VA ROG SA apreciati dpdv al dvs
cele doua variante pe care le supun atentiei:
v1 CU COD P2 la pensionare inv.grad II si la col salariu
-----------------------------------------------------------
valoarea pensiei din decizie

v2 cu COD L la pensionare inv.grad II si la col salariu
------------------------------------------------------------
valoarea pensiei din decizie

cuantumul rezultat al pensiei este diferit !!
care dintre variante este corecta ?
multumesc !
Re: DIFERENTE
Scris de: la pensie la data: 04/10/2010 9:29am
La dialogul destul de lung pe care l-am avut cu dv anul trecut am discutat si aceasta problema si vedem ca nu ati respectat nici sfaturile noastre privind utilizarea codurilor P2 si P3 (din acest punct de vedere este corecta v2) si nici cele referitore la punctajul suplimentar pentru stagiul in gr II de munca si nici cele referitoare la sporul de vechime.
Referitor la codurile P2 si P3 repetam partial raspunsul dat la mesajul dv din 10 07 2009
2. Analizand decizia dv de pensionare am vazut ca aceasta este pentru pensie la limita de varsta si in acest caz datele din program se completeaza altfel. Anume pe perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate nu mai trebuie sa selectati codurile P2 si P3 deoarece acestea se selecteaza numai in cazul pensiilor de invaliditate la schimbarea incadrarii in gradul de invaliditate. Dv pe timpul cat ati beneficiat de pensie de invaliditate selectati codul “L” iar in coloana salariu tarifar completati valoarea pensiei de invaliditate iar pe perioada pensiei de invaliditate gr III puteti cumula si sumele castigate suplimentar daca pentru acestea ati platit CAS.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1