Subiect "lamurire" Deschis de F Maria la data: 04/08/2010 6:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
lamurire
Scris de: F Maria la data: 04/08/2010 6:43am
Gen:F
Data nasterii:26.04.1955
Stagiul de cotizare:37
Alte date:
Intrebare:Doresc sa ma lamuriti:pt a iesi anticipat la pensie in ac an,care ar fi penalitatile ca procent ce se vor aplica ,dupa noua lege a pensiilor?
Re: lamurire
Scris de: la pensie la data: 04/12/2010 4:57am
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 26 aprilie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Puteti cere pensie anticipata partiala incepand din 26 aprilie 2010 dupa varsta de 55 ani.
Diminuarea pensiei anticipate partiale depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare de 30 ani si poate fi calculata cu programul de calcul de pe site-ul nostru facand click pe “Pensia anticipata partiala”.
In cazul ca cereti pensia anticipata partiala din 1 mai 2010 avand 60 luni de anticipare si stagiul de cotizare mai mare cu peste 7 ani fata de stagiul complet de cotizare diminuarea ar fi de 9 %.
Daca din 1 ianuarie 2011 intra in vigoare legea unitara a pensiilor si se vor mentine prevederile din proiect atunci se vor face urmatoarele modificari:
-Data de iesire la pensie la limita de varsta se amana cu 1 luna si devine 26 mai 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 1 luna si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 1 luna.
-Diminuarea pensiei anticipate partiale nu mai depinde stagiul de cotizare, creste si deasemeni poate fi calculata pe site-ul nostru. Astfel daca veti cere aceasta pensie de la 1 ianuarie 2011 pentru o anticipare de 43 luni diminuarea va fi de cca 32 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1