Subiect "Acte necesare pensionarii" Deschis de Mircea L la data: 04/09/2010 4:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Acte necesare pensionarii
Scris de: Mircea L la data: 04/09/2010 4:30am
Gen: M
Data nasterii: 08.08.1948
Stagiul de cotizare: 39 ani
Alte date:
Intrebare:
1. In prezent sunt angajat intr-o institutie publica si doresc sa ma pensionez anticipat partial incepand cu data de 1 decembrie 2010.
Care sunt pasii pe care trebuie sa ii fac (si cand) pentru aceasta?

2. Totodata, va rog sa-mi explicati referitor la actele necesare pentru inscrierea la pensie anticipata, de unde pot procura Carnetul de asigurari sociale si de unde solicit Adeverinta din care să rezulte data încetarii calitatii de asigurat?
Re: Acte necesare pensionarii
Scris de: Mircea L la data: 04/13/2010 8:22am
Gen: M
Data nasterii: 08.08.1948
Stagiul de cotizare: 39 ani
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc pentru raspunsul dvs.

Revenind la acesta, rezulta ca dreptul meu la pensie la limita de varsta ar fi in 26 aprilie 2015 la varsta de 60 ani?
In prezent am 61 ani iar din calculatorul de pe site-ul La Pensie rezulta ca voi indeplini conditiile de limita de varsta in februarie 2013 (64 ani si 6 luni), fapt care coincide si cu prevederile legii. Sper sa nu gresesc eu.
Celelalte raspunsuri imi sunt f. utile si cu aceasta ocazie va rog sa-mi precizati daca:
1. Fiind intr-o institutie publica, pot sa-mi depun si personal dosarul?
2. Care este termenul la care ar trebui sa-mi depun dosarul in cazul in care doresc ca data de iesire la pensie sa fie 1 decembrie 2010?
Re: Acte necesare pensionarii
Scris de: la pensie la data: 04/15/2010 6:19am
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 08 februarie 2013 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani.
Pensia anticipata partiala se calculeaza la data depunerii cererii (dosarului) de pensionare dar nu inainte de data depunerii dovezii de incetare a a activitatii. Deci remarcati ca cererea de pensionare si dovada incetarii activitatii pot fi depuse separat pentru a va micsora sau elimina perioada in care nu aveti sursa de venit.
Conform legii pensiilor 19/2000 art 167^2 alin (2) daca sunteti angajat obligatia depunerii dosarului de pensie o are angajatorul la care lucrati dv depunand o cerere si actele necesare privitoare la activitatile avute la alti angajatori.
Pasii pe care trebuie sa-i faceti se refera mai intai la informare, apoi la culegerea actelor care se refera la activitatea avuta in alte perioade decat cele lucrate la actualul angajator (stagiul militar, adeverinte de sporuri, adeverinte grupe de munca ect..)
Daca aveti carnet de munca in care este completata toata activitatea nu aveti nevoie de carnet de asigurare sociala care se refera la alta categorie de asigurati.
Adeverinta de incetare a activitatii este eliberata de angajator cu ocazia incheierii contractului de munca.
Re: Acte necesare pensionarii
Scris de: la pensie la data: 04/15/2010 6:22am
Aveti dreptate data pensiei a fost redactata gresit si pentru aceasta ne cerem scuze. Cu ingaduinta dv am corectat-o.
Puteti depune personal la Casa de Pensii dosarul de pensionare .
Daca doriti ca data de iesire la pensie anticipata partiala sa fie 1 decembrie 2010 (cu aceiasi data sa fie si platita) trebuie sa depuneti dosarul de pensie pe data de 1 decembrie 2010 iar acest dosar sa contina si dovada incetarii activitatii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1