Subiect "cum se calculeaza pensia de invaliditate" Deschis de gheorghiu constantin la data: 04/09/2010 7:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cum se calculeaza pensia de invaliditate
Scris de: gheorghiu constantin la data: 04/09/2010 7:48am
Gen:m
Data nasterii:22 iunie 1966
Stagiul de cotizare:21ani10luni subteran 100%
Alte date:
Intrebare:buna ziua,va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza punctajul pensiei de invaliditate boala profesionala gradul 3,se calculeaza pensia limita de varsta si din pensia obtinuta se aplica un coeficient de penalizare?Va multumesc anticipat.
Re: cum se calculeaza pensia de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 04/13/2010 7:13am
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in gr de munca, in 22 iunie 2031 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Presupunem ca o parte din stagiul de cotizare lucrat in subteran l-ati lucrat inainte de 1 aprilie 2001 in gr I pentru care primiti un spor de stagiu de cotizare de 6 luni pentru fiecare an intreg lucrat in gr I.
Prin decizia de pensionare vi se acorda un stagiu potential egal cu diferenta intre stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul efectiv lucrat( inclusive sporul de stagiu pentru gr I).
Pensia de invaliditate se calculeaza pentru stagiul efectiv lucrat pana la data de pensionare de invaliditate, similar cu pensia la limita de varsta iar pentru stagiul potential calculat dupa data de pensionare de invaliditate primiti in punctaj suplimentar de 0.40 puncte anuale pentru fiecare an de stagiu potential.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1