Subiect "la ce vritsta ies la pensie de batrinete" Deschis de moise ionica la data: 04/09/2010 2:36pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
la ce vritsta ies la pensie de batrinete
Scris de: moise ionica la data: 04/09/2010 2:36pm
Gen:masculin
Data nasterii:08 06 1959
Stagiul de cotizare:29 ani
Alte date:am 15 ani si 7 luni subteran conditi speciale si14 ani si 5luni conditi normale.
Intrebare:la ce vrista pot esi la pensie normala.
Re: la ce vritsta ies la pensie de batrinete
Scris de: la pensie la data: 04/13/2010 8:14am
Ne pare rau sa va amintim ca noi avem evideta mesajelor primite si mesajul actual este al treile cu aceiasi intrebare modificand numai partial datele.
In acest nou mesaj ne venind cu alte precizari iar legislatia nemodificandu-se de atunci nici raspunsul nostru nu se modifica.
Presupunand ca ati uitat acel raspuns va informam ca il puteti accesa completandu-va numele in caseta “Cauta” de pe forum si ca sa fim siguri il vom repeta si noi:
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupele de munca, in 08 iunie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Lucrand in grupa I de munca in subteran dupa aprilie 2001 a fost echivalata cu “conditii speciale” conform legii 19/2000.
Pentru stagiu in conditii speciale de 15 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 6 ani si iesirea la pensie la limita de varsta la varsta de 59 ani adica in 08 iunie 2018.
Totusi mai putem veni cu o completare si anume :
Daca din 1 ianuarie 2011 intra in vigoare legea unitara a pensiilor si se vor mentine prevederile din proiect atunci reducerea varstei de pensionare pentru 15 ani de conditii speciale creste la 7 ani si 6 luni si puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 57 ani si 6 luni adica in 08 decembrie 2016.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1