Subiect "CM inaintea iesirii deciziei de pensionare" Deschis de doina enache la data: 04/21/2010 6:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
CM inaintea iesirii deciziei de pensionare
Scris de: doina enache la data: 04/21/2010 6:51am
Gen:F
Data nasterii:MARTIE 1951
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti ,daca inaintea emiterii deciziei de pensionare pentru limita de varsta , trebuie sa ma internez in vederea efectuarii unei operatii in urma unui accident de munca, care s-a produs cu un an in urma:
1.ce se intampla cu CIM -ul ,daca la data emiterii deciziei de pensionare sunt in CM ?;
2.Imi poate fi refuzat la plata CM dupa emiterea deciziei de pensionare?
Multumesc
Re: CM inaintea iesirii deciziei de pensionare
Scris de: la pensie la data: 04/22/2010 1:37am
Opinia noastra este ca angajatorul trebuie sa va plateasca indemnizatia de incapacitate de munca deoarece in acest caz legislatia prevede :
- Legea 49/2010 permite angajatorului sa declare incetarea de drept a contractului de munca.
-Legea 53/2003 Codul muncii
Art 57
• alin (6) Constatarea nulitatii si stabilirea, potrivit legii, a efectelor acesteia se pot face prin acordul partilor.
• alin (7) Daca partile nu se inteleg, nulitatea se pronunta de catre instanta judecatoreasca.
Art 60
alin (1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
a) pe durata incapacitatii temporare de munca, stabilita prin certificat medical conform legii;
Avand in vedere cele de mai sus noi nu vedem un temei legal pentru a nu va plati concediu medical daca dv nu sunteti de acord decat daca obtine hotararea unei instante judecatoresti
Daca angajatorul nu va plateste concediul medical credem ca trebuie sa va adresati unui avocat specializat in litigii de munca.
Re: CM inaintea iesirii deciziei de pensionare
Scris de: doina enache la data: 04/22/2010 2:20am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc pentru raspuns; sper sa rezolv pe cale amiabila cu angajatorul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1