Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de MIHAILA SUCIU la data: 04/21/2010 12:40pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: MIHAILA SUCIU la data: 04/21/2010 12:40pm
Gen:feminin
Data nasterii:12.04.1954
Stagiul de cotizare:29 ani5 luni 13 zile
Alte date:lamuriri suplimentare
Intrebare:Avand in vedere ca raspunsurile dvs. la toate intrebarile mele mi-au fost de folos, mai am o nelamurire-am primit un raspuns negativ legat de perioada de cotizare,
si unul legat de varsta pe care nu-l inteleg ca exprimare si anume"are varsta cu cel mult 5ani mai mica decat varsta standard conf. art 50(1prim)PERIOADELE ASIMILATE NU SE AU IN VEDERE LA STABILIREA STAG. DE COTIZ.PT. ACORDAREA P.A PARTIALE"Ce inseamna perioade asimilate. La depunerea cererii de pensionare(25,11.2009)aveam 55 ani7 luni.Am mai lucrat 2 luni si 4 zile care u sunt in cartea de munca si voi duce adev.de la I.T.M Va rog din suflet sa ma "luminati"in ceea ce priveste cele doua probleme ale mele, unde am gresit? Multumiri anticipate pentru rabdare si informatii.Mihaela
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 04/22/2010 3:35am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 12 ianuarie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru obtinerea pensiei anticipate partiale trebuia sa indepliniti doua conditii :
- Sa aveti varsta mai mare de 54 ani si 9 luni (cu mai putin de 5 ani decat varsta standard de pensionare)
-Sa aveti stagiul de cotizare cel putin egal cu stagiul complet de cotizare de 29 ani si 6 luni. In acest stagiu de cotizare nu se iau in calcul stagiile asimilate cum ar fi perioada cursurilor universitare, perioada stagiului militar sau perioada cat s-a beneficiat de pensie de invaliditate.
Daca vi s-a respins dosarul de pensionare Casa de Pensii trebuia sa va explice motivul dandu-va explicatiile necesare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1