Subiect "Modificari recente in legislatia pensiilor" Deschis de Lambru Nic la data: 04/25/2010 2:27pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Modificari recente in legislatia pensiilor
Scris de: Lambru Nic la data: 04/25/2010 2:27pm
Referitor la prezentarea de catre dvs. a modificarilor recente in legilatia pensiilor, cu privire la OUG nr. 114/2009, Art. III, pct. 1 pentru modificarea si completarea Legii nr. 95/2006, ati scris urmatoarele:
"Nu se mai plateste in anul 2010, din bugetul de stat, contributie pentru asigurare de sanatate pentru partea neimpozabila din pensii".

Aceasta afirmatie cred ca ar trebui putin dezvoltata, in sensul ca aceasta contributie in anul 2010 nu va fi platita de pensionarii ce au pensii sub 1000 lei.
Intradevar aceasta prevedere a fost prorogata pentru anul 2011, prin actul normativ prezentat, respectiv OUG 114/2009.

Daca nu va deranjeaza clarificarea, deoarece eu am inteles, din ceea ce ati scris dumneavoastra, ca pentru anul 2010 nu se mai plateste contributie CAS de la bugetul de stat, si daca mergem mai departe cu interpretarea, s-ar putea crea falsa impresie ca cei care au pensii sub 1000 lei vor suporta aceasta contributie.
Toata stima si consideratia pentru tot ceea ce faceti.
LN
Re: Modificari recente in legislatia pensiilor
Scris de: la pensie la data: 04/27/2010 7:57am
In ceiace priveste clarificarea la care va referiti dv am evitat ( si evitam in continuare) sa o facem din mai multe motive si anume :
-Site-ul nostru se refera la legislatia pensiilor iar acea prevedere a OU 114/2009 are mai degraba legatura cu legislatia referitoara la asigurarile de sanatate.
- Nu am inteles clar, deoarece aceasta nu este motivata, ce inplicatii are aceasta prevedere in ceiace priveste asigurarea de sanatate a majoritatii pensionarilor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1