Subiect "Calcul Pensie" Deschis de FLorentina Stanciu la data: 04/26/2010 1:50pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul Pensie
Scris de: FLorentina Stanciu la data: 04/26/2010 1:50pm
Gen:F
Data nasterii:1951
Stagiul de cotizare:26 ANI SI 5 LUNI
Alte date:
Intrebare:cUM SE CALCUEAZA PENSIA LA LIMITA DE VARSTA SI DACA SE IA IN CONSIDERARE SALARIUL PE ULTIMELE 6 LUNI IN CONDITIILLE IN CARE ACESTA E MAI MARE DECAT CEL ANTERIOR.
Intreb aceste lucruri doarece conform calculatorului de pe acest site nu ma pot edifica deoarece nu am toate datrele necesare momentan.
Re: Calcul Pensie
Scris de: cos la data: 04/27/2010 1:36am
FLorentina Stanciu :
Gen:F
Data nasterii:1951
Stagiul de cotizare:26 ANI SI 5 LUNI
Alte date:
Intrebare:cUM SE CALCUEAZA PENSIA LA LIMITA DE VARSTA SI DACA SE IA IN CONSIDERARE SALARIUL PE ULTIMELE 6 LUNI IN CONDITIILLE IN CARE ACESTA E MAI MARE DECAT CEL ANTERIOR.
Intreb aceste lucruri doarece conform calculatorului de pe acest site nu ma pot edifica deoarece nu am toate datrele necesare momentan.
Re: Calcul Pensie
Scris de: cos la data: 04/27/2010 1:50am
Stimata doamna,

va adresez cateva randuri fara sa fiu cel care "oficial" va va raspunde la problema dstra. Fiind nascuta in 1951 indepliniti conditia de pensionare de anul trecut adica din 2009 (luna fiind aceeasi cu cea a nasterii)In ceeace priveste calculul pensiei ( a punctajului ) acesta se face in functie de toti anii lucrati si de castigurile realizate in acesti ani. Asa ca nu are nici un fel de importanta ca in ultmele luni ati realizat un salariu mai mare decit anterior acestor luni. Legea 19/2001 (care se refera la pensii) tine cont de intreaga perioada de activitate si ar fi bine sa o cititi si dstra intru-cit se gaseste usor pe internet.
Re: Calcul Pensie
Scris de: la pensie la data: 04/28/2010 2:02am
Pentru Florentina Stanciu
Pensia la limita de varsta se calculeaza astfel :
Se calculeaza un punctaj lunar prin impartirea slariului (venitului) lunar avut la salariul mediu pe economie din aceiasi perioada.
Se calculeaza un punctaj anual prin impartirea sumei punctajelor lunare din cursul unui an calendaristic la 12, indiferent cate luni sunt lucrate in acel an.
Se calculeaza punctajul total prin suma punctajelor anuale pe toata perioada de cotizare.
Se calculeaza punctajul mediu al pensiei prin impartirea punctajului total la stagiul complet de cotizare (indiferent pe ce perioada s-a adunat punctajul total).
Salariu care intra in calculul punctajului pensiei a fost limitat la o anumita suma in perioada aprilie 2001 iunie 2007 dar in prezent este nelimitat deci intra in calcul indiferent daca in ultima luna, de exemplu, ati primit o prima mai substantiala si ultimul salariu brut lunar a depasit de mai multe ori salariul brut lunar anterior.
In privinta datei cand aveti dreptul la pensie la limita de varsta o puteti calcula pe site-ul nostru (facand click pe “Varsta de pensionare”) deoarece in cazul dv ea depinde si de luna de nastere pe care nu ati furnizat-o. Explicatia d-lui Costel caruia ii multumim pentru amabilitate contine o mica eroare.
Re: Calcul Pensie
Scris de: la pensie la data: 04/28/2010 2:06am
Pentru cos
Va felicitam pentru amabilitate si pentru initiativa de a va ajuta semenii.
Fara a ne suspecta de rea credinta riscam si va sugeram ca sa fiti mai atent atunci cand dati sfaturi iar acestea trebuie mai intai verificate daca sunt corecte.
In ceia ce priveste datele de iesire la pensie conform actualei legi a pensiilor pana in decembrie 2014 atat pentru barbati cat si pentru femei varsta standard de pensionare este variabila iar luna de nastere nu corespunde cu luna de iesire la pensie decat cu mici exceptii.
De exemplu in mai 2010 au dreptul la pensie la limita de varsta, la varsta de 58 ani si 10 luni, femeile nascute in luna iulie 1951.
Re: Calcul Pensie
Scris de: Florentina la data: 04/28/2010 1:18pm
va multumesc pentru promptitudine
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1