Subiect "cand pot sa ma pensionez" Deschis de buza florita la data: 04/27/2010 7:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot sa ma pensionez
Scris de: buza florita la data: 04/27/2010 7:51am
Gen:
Data nasterii:27 nov.1957
Stagiul de cotizare:30
Alte date:4 ani in Italia
Intrebare:cand pot sa ma pensionez ,si pentru anii lucrati in Italia cum se procedeaza?
Re: cand pot sa ma pensionez
Scris de: la pensie la data: 04/29/2010 3:24am
In Romania conform legislatiei actuale varsta de iesire la pensie este diferita la femei fata de barbati si din aceasta cauza am cerut genul, determinarea acestuia dupa nume poate da erori. In cazul dv nedand genul am luat in calcul varsta de pensionare pentru femei.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 27 noiembrie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata) in 27 noiembrie 2012 daca aveti tot stagiul de cotizare de 30 ani lucrat in Romania.
Stagiul lucrat in Italia este luat in calcul numai pentru numai pentru deschiderea dreptului la pensia la limita de varsta.
Daca se adopta legea unitara a pensiilor (noi presupunem cu 1 ianuarie 2011) datele de mai sus se amana cu 1 an si 5 luni astfel :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta 27 aprilie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 5 luni iar stagiul minim de cotizare ramane 15 ani.
- Data de iesire la pensie anticipata partiala 27 aprilie 2014 daca la acea data aveti stagiul de cotizare de 31 ani si 5 luni lucrat in Romania.
Nu cunoastem legislatia din Italia privind pensionarea dar daca aveti domiciliul in Romania va puteti adresa Casei Nationale de Pensii (CNPAS) pentru informatii.Deasemeni pentru informatii suplimentare puteti accesa site-ul CNPAS la adresa http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1